Fas Vatandaşlarına Türkiye’de İkamet İzni

Eylül 7, 2019

Fas Vatandaşlarına Türkiye’de İkamet İzni

Türkiye ye giriş yapan Fas vatandaşları ülkeye giriş yaparken kendilerine verilen vize muafiyet veya vize sürelerinden daha uzun kalmak istediklerinde oturma iznine diğer bir adı ile ikamet iznine başvuru yapmaları gerekmektedir. İkamet izni başvuruları bu vize süresi bittikten sonra yapılamamaktadır. Vize muafiyet süreleri bittiği zaman kaçak durumda olacaklarından dolayı ülkeyi terk etmeleri gerekmektedir. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için başvurularını erkenden yapmaları gerekmektedir.

Fas vatandaşlarına Türkiye’de Oturma İzni

Oturma izni başvuruları göç idaresinin internet sitesinden online olarak yapılmaktadır. Randevunuzu oluştururken oturma izni almak istediğiniz süreyi kapsayan yabancı sağlık sigortası yaptırmanız ve poliçe bilgilerini sisteme kaydetmeniz gerekmektedir. E-ikamet sisteminden randevunuz oluşturulduktan sonra size bir randevu yeri günü ve saati bildirilir. Bu tarih ve saatte oturma izni almak için istenen evrakları hazırlayarak teslim etmeniz gerekmektedir. Fas vatandaşları oturma izni almak istediklerinde hazırlayacakları evraklar başvuruda bulunacakları ikamet türüne göre değişmektedir. Turizm amaçlı ikamet ile aile ikameti veya öğrenci ikametinde hazırlanacak olan evrakları aynı değildir.

Faslılara Oturma İzni

İkamet türüne göre evraklarınızı hazırladığınız zaman teslim etmeniz gerekmektedir. Dosyanızı göç idaresine teslim ettiğinizde oturma izni başvurunuz değerlendirme aşamasına alınır. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra randevunuzu oluştururken sisteme girmiş olduğunuz iletişim bilgilerinize sonuç bilgisi göç idaresi müdürlüğü tarafından iletilir. Kısa mesaj veya mail yolu ile bildirim yapılmaktadır. Bundan dolayı randevunuzu alırken sisteme girmiş olduğunuz iletişim bilgilerinin sürekli aktif olması gerekmektedir. Oturma izni alma talebiniz olumlu sonuçlanırsa ikamet izni kimliğiniz PTT yolu ile adresinize gönderilir. Randevunuzu alırken sisteme girmiş olduğunuz adresinize ikamet kimliğiniz gönderilir.

Faslılara ikamet izin başvurusu

İkamet kimliğiniz postaya verildiği zaman size takip numarası gönderilerek bilgilendirilirsiniz. Kimliğiniz adresinize teslim edilmeye geldiği zaman evinizde bulunmamanız halinde en yakın PTT şubesine giderek teslim alabilirsiniz. FAS vatandaşları oturma izni almak istemeleri durumunda işlemlerini sorunsuz ve eksiksiz bir şekilde halletmek istedikleri zaman oturma izni alma konusunda hizmet veren firmamızı arayarak işlemlerini kolaylıkla yaptırabilirler. Moroccan residence permit