Faslılara Türkiye’de oturma izni

Mayıs 23, 2019

Faslılara oturma izni

Türkiye ye giriş yapan Fas ülkesi vatandaşları pasaport veya pasaport yerine geçen seyahat belgeleri bulunmaları halinde Türkiye de kendilerine tanınan vize muafiyet süresince ülkede ikamet edebilirler. Yabancı ülke vatandaşı vize veya vize muafiyet süresinden daha uzun süre Türkiye de kalmak istiyor ise oturma iznine yani diğer bir adı ile ikamet iznine başvuru yapmaları gerekmektedir. Türkiye de vize süresinden daha fazla kalmak isteyen Fas ülkesi vatandaşları vize süreleri bitmeden oturma izni başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Faslılara ikamet izni Vize muafiyet süreleri bittikten sonra oturma izni başvuru haklarını kaybederler ve kaçak duruma düşeceklerinden dolayı sınır dışı edilme durumu ile karşılaşırlar. Geçerli bir sebep yok ise vize süresi bittikten sonra başvuru hakları kalmaz. Hastalık gibi benzer durumlar söz konusu ise rapor bildirerek başvuru yapma hakları mevcuttur.

Morocco residence permit

Vize süreleri içerisinde başvuru yapmamışlarsa eğer 10 gün ek süre tanınmaktadır yalnız bu süre içerisinde yapılan başvurularda 50 ile 80 dolar dolar civarında ceza ödemeleri gerekmektedir. Bu 10 gün ek süre vize muafiyetine ektir örnek vermek gerekir ise 30 gün olanlar için 40 güne 90 gün olanlar için ise 100 gün demektir. Vize muafiyet süreleri dolmadan önce ilk yapmaları gereken işlem göç idaresinin internet sitesinden online olarak randevu almaktır. Oturma izni randevunuzu oluştururken ikamet almak istediğiniz süreyi kapsayan yabancı sağlık sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin yabancı sağlık sigortası poliçe bilgilerinin sisteme kayıt edilmesi gerekmektedir. Aksi durumda oturma izni alma talebiniz ret edilebilir. Oturma izni randevunuzu oluştururken sisteme kayıt edeceğiniz adres iletişim eğitim ve gelir durumu gibi bilgilerinizi eksik ya da yanlış girmemeye özen gösterin eksik ya da hatalı bildirimler göç idaresi müdürlüğü tarafından tespit edilmesi halinde oturma izni başvurunuzun ret edilmesine sebep olmaktadır.

Faslılara ikamet tezkeresi başvurusu

Randevunuzu sağlıklı bir şekilde oluşturduğunuzda sistemin otomatik olarak belirlediği bir randevu günü ve saati bildirilir. Bu tarih ve saatte oturma izni almak için istenen belgeler ile randevunuzun olduğu göç idaresi müdürlüğüne giderek dosyanızı teslim edebilirsiniz. Faslılar Oturma izni almak için istenen belgeleri hazırlayıp teslim ettiğinizde oturma izni alma talebinizin değerlendirme aşamasına alınıp Ankara göç idaresi genel müdürlüğüne gönderilir değerlendirme sonucunda onaylanırsa eğer sisteme kayıt etmiş olduğunuz adresinize oturma izni kimliğiniz posta yolu ile gönderilir. Oturma izni kimliğiniz onaylandığında ve PTT ye verildiğinizde size kısa mesaj yolu ile bilgisi iletilir. Oturma izni alma talebiniz ret edilmesi halinde kanuni olarak itiraz hakkınız bulunmaktadır. Bunun için avukatınız aracılığı ile dava açabilirsiniz. Oturma izni almak istediğinizde konu ile alakalı detaylı bilgi edinebilmek ve işlemlerinizi uğraşamadan kolaylıkla halledebilmek için oturma izni alma konusunda hizmet veren firmamızı arayarak işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

Faslılara oturma izni uzatma

Türkiye ye giriş yaptığında oturma izni alan Fas ülkesi vatandaşları ikamet sürelerinden daha fazla ülkede kalmaya devam etmek istemeleri halinde oturma izni uzatma başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Oturma izni uzatma başvuruları mevcut oturma izinlerinin bitmesine 60 gün kala yapılabilmektedir. Fas vatandaşına oturma izni uzatma başvurularını ikamet sürelerinin bitmesine 1 gün kalaya kadar yapabilirler. Oturma izni süreleri dolduktan sonra geçerli bir mazeretleri bulunmadığı ve bunu belge ile ispat edemedikleri sürece kalacak duruma düşerler ve sınır dışı edilme durumu ile karşılaşırlar. Bundan dolayı oturma izni sürelerinin bitmesine 60 gün kala uzatma başvuruları yapmaları gerekmektedir. Oturma izni uzatma başvurusunda yapılacak olan işlemler ilk başvuru işlemi ile aynıdır. İlk yapılması gereken işlem oturma izni almak istediğiniz süreyi kapsayan yabancı sağlık sigortası yaptırmaktır. Daha sonrasında göç idaresinin internet sitesinden online randevularını alabilirler.

Fas vatandaşına ikamet izni başvuru fiyatları

Uzatma başvurularında değişen işlem sadece posta yolu ile başvurudur. 02.05.2019 tarihinde yapılan bildirime göre oturma izni uzatma başvurularında posta yolu ile müracaat kaldırılmıştır. Fas ülkesi vatandaşları uzatma başvurularında ilk başvuru gibi direk göç idaresine giderek oturma izni uzatma başvurularını yapmaları gerekmektedir. Oturma izni uzatma başvurusunda bulundukları zaman hazırlayacakları evraklar başvuruda bulundukları ile göre değişiklik göstermektedir. Her ilin göç idaresi müdürlüğü ekstra evrak isteme yetkisine sahip olduğundan dolayı hazırlanacak olan evraklar değişiklik gösterebilir. Oturma izinlerini uzatmak isteyen Fas ülkesi vatandaşları işlemlerini kolaylıkla yapabilmek için bizi arayıp oturma izni uzatma başvurusunda bulunabilirler.