Güney Kore oturma izni

Mayıs 16, 2019

Güney Kore vatandaşlarına oturma izni

Türkiye’ye seyahat gerçekleştirecek ve kendilerine tanınan 90 günlük vize muafiyet sürelerinden daha fazla Türkiye’de kalmak isteyen Güney Kore vatandaşları oturma izni başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Türkiye’de kalmak istedikleri amaca göre yapacakları oturma izni türü değişiklik göstermektedir.

Turizm amaçlı Türkiye’de kalmak istemeleri halinde göç idaresi genel müdürlüğünün internet sitesinden online olarak oturma izni randevularını almaları gerekmektedir. Oturma izni başvuruları il veya ilçe göç idaresi müdürlüklerine direk müracaat ederek yapılamamaktadır. Oturma izni başvurusunda bulunacakları zaman dikkat etmeleri husus şunlardır; Başvuruda bulunacakları süreden en az 2 ay daha fazla pasaport veya pasaport yerine geçen belgeye sahip olmaları gerekmektedir. Diğer bir önemli husus ise vize muafiyet süreleri bitmeden oturma izni randevularını oluşturmalarıdır. Oturma izni başvurusunda bulunacakları zaman oturma izni almak istedikleri süreyi kapsayan yabancı sağlık sigortası yaptırmaları gerekmektedir. Alacakları oturma izni süreleri sahip oldukları yabancı sağlık sigortasına göre belirlenmektedir.Örnek vermek gerekir ise 1 yıllık oturma izni başvurusunda bulunan Güney Kore vatandaşlarının 10 aylık yabancı sağlık sigortası var ise ikamet izinleri 10 aylık verilir.

Oturma izni randevularını oluşturduklarında e-ikamet sistemi tarafından kendilerine başvuruda bulundukları ile göre bir randevu günü ve saati verilir. Bu randevu gün ve saatinde oturma izni almak için istenen evrakları hazırlayarak Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim etmeleri halinde oturma izni alma talepleri ilgili kurum tarafından değerlendirme aşamasına alınır. Güney Kore oturma izni Oturma  izni başvuru taleplerini Ankara Göç İdaresi Genel Müdürlüğü değerlendirir. Olumlu veya olumsuz sonuçlanması halinde e-ikamet sisteminde randevunuzu oluştururken sisteme girmiş olduğunuz mail veya cep telefonunuza sonuç bilgisi iletilir. Olumlu sonuçlanması halinde ikamet kimliğiniz sistemde  randevunuzu oluştururken girmiş olduğunuz adresinize PTT tarafından posta yolu ile gönderilir. Adreste bulunmanız halinde pasaportunuz ile bizzat kimlik sahibine teslim edilir.

Oturma izni ikamet kimliği resmi bir belge olduğundan dolayı kişinin kendisinden başkasına teslim edilmesi yasaktır. Adreste bulunmamanız halinde PTT şubesine giderek pasaportunuz ile teslim alabilirsiniz. Oturma izni başvurunuzun olumsuz sonuçlanması halinde yani red cevabı almanız halinde mahkeme yolu ile itiraz etme ve dava açma hakkınız mevcuttur. Oturma izni randevunuzu oluştururken e-ikamet sistemine gireceğiniz bilgileri eksik veya yanlış girmemeye özen gösterin. Eksik veya yanlış bilgi girilmesi oturma izni alma başvurunuzun red olmasına sebep olabilir.

Güney Kore Vatandaşlarının oturma izni ilk başvuru istenen belgeler

Türkiye’ye giriş yapan Güney Kore vatandaşları oturma izni başvurusu yaptıkları zaman göç idaresi müdürlüğünün belirlemiş olduğu oturma izni için istenen evrakları hazırlamak zorundadırlar.Oturma izni başvurusunda hazırlanacak olan evraklar başvuruda bulunulan ikamet türüne başvuruda bulunulan ikamet süresine ve başvurunun yapılacak ile göre değişiklik göstermektedir. Her ikamet türünün istenen evrakları farklıdır. Öğrenci ikamet izni ile ticari amaçlı ikamet izni, turizm amaçlı ikamet izni veya bilimsel amaçlı ikamet iznine başvuru yapıldığı zaman hazırlanacak evraklar farklılık göstermektedir.Türkiye’ye gelen yabancı ülke vatandaşlarının büyük çoğunluğu turizm amaçlı ikamet türünü başvuru yapmaktadır. Bu başvuru için istenen ortak belgeler şunlardır;

1) Oturma izni randevu belgesi,

2) Yabancı sağlık sigortası, (oturma izni almak istediğiniz süreyi kapsaması gerekmektedir.)

3) Noter onaylı kira kontratı yada adres yerleşim belgesi, taahhütname (Taahhütname verecek Türkiye Cumhuriyetinden olan kişi evli ise eşinden de alınması gerekmektedir, aksi halde kabul edilmemektedir.)

4) 4 adet biyometrik fotoğraf,

5) Oturma izni harçlarının vergi dairelerine yatırıldığına dair harç makbuzları,

6) Pasaport ilk sayfa ve son giriş mührü olan sayfanın fotokopisi.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz belgeler tüm göç idaresi müdürlükleri tarafından istenen belgelerdir. Her ilin göç idaresi müdürlüğü farklı evrak isteme yetkisine sahiptir. Randevunuza gittiğiniz zaman sizden ekstra evrak istenebilir. Bu durum ile karşılaştığınızda size 30 gün ek evrak hazırlama süresi verilir. Bu süre bitmeden istenen evrakları hazırlayarak dosyanızı teslim edebilirsiniz.

Güney Kore vatandaşlarına oturma izni uzatma

Türkiye’ye giriş yaptığında oturma izni alan Güney Kore vatandaşları ikamet izni sürelerinden sonra da Türkiye’de kalmak istediklerinde oturma izni başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. İkamet izin sürelerinin bitmesine 60 gün kala oturma izni uzatma başvurularını göç idaresinin internet sitesi üzerinden online olarak yapabilmektedirler. Oturma izni uzatma başvurusunda bulunacakları zaman ikamet süreleri bitmeden randevularını oluşturmaları gereklidir. Bu süre içerisinde oturma izni uzatma başvurusunda bulunmamaları halinde kaçak duruma düşeceklerinden dolayı oturma izni uzatma başvurularını yapamazlar. Oturma izni başvurusunda bulunacak olan Güney Kore vatandaşlarının yapacakları işlem oturma izni ilk başvurusu ile aynıdır. Hazırlayacakları evraklar başvuruları türlerine ve başvuracakları ile göre değişmektedirler. Oturma izni uzatma başvurunuzu yaparken dikkat etmeniz gereken husus oturma izni almak istediğiniz süreyi kapsayan yabancı sağlık sigortası poliçe bilgilerini randevunuzu oluştururken sisteme kayıt etmeniz gerekmektedir. Güney Korelilerin ikamet izni uzatma işlemi Sisteme girecek yabancı sağlık sigortası poliçenizin başlangıç tarihi ikamet izni kimliğinizin bitiş süresi ile aynı olmalıdır. Oturma izni uzatma başvuruları 2 Mayıs 2019 tarihinden önce posta yolu ile yapılabilmekteydi. Ancak yeni düzenlenen kanun gereği bu durum kaldırılmıştır. Oturma izni başvuruları oturma izni ilk başvurusundaki gibi direk göç idaresi müdürlüğüne gidilip yapılmaktadır. Oturma izni uzatma başvurularında hazırlayacağınız evraklardan biri olan oturma izni harçları uzatma başvurunuzdan değişiklik göstermektedir. Güney Kore vatandaşlarının ilk başvuruda ödedikleri tek giriş vize harcı oturma izni uzatma başvurularından alınmamaktadır. Oturma izni uzatma başvurularını yapmak isteyen Güney Kore vatandaşları oturma izni alma konusunda hizmet veren firmamızı arayarak işlemlerini kolaylıkla yaptırabilirler. Ayrıca konu ile alakalı detaylı bilgi alabilmek için arayabilirsiniz.