Hindistanlılara İkamet İzni Başvurusu

Mayıs 30, 2019

Türkiye’de Hindistan vatandaşlarına oturma izni

Oturma izni almak isteyen Hindistan vatandaşları Türkiye ye giriş yaptıklarında kendilerine tanınan vize muafiyet veya vize süreleri bitmeden oturma izni başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Oturma izni başvuruları göç idaresinin internet sitesinden online olarak yapılmaktadır. Direk göç idaresi müdürlüklerine giderek oturma izni randevusu alınamamaktadır. Oturma izni randevusu alırken ilk dikkat edilmesi gereken husus oturma izni almak istediğiniz süreyi kapsayan yabancı sağlık sigortası yaptırmak ve poliçe bilgilerini sisteme girmektir. Randevunuzu oluştururken sisteme kaydedeceğiniz bilgilerin eksik ya da yanlış olmamasına dikkat edin eksik ya da yanlış bilgi bildirimi oturma izni alma talebinizin ret edilmesine sebep olabilir.

Hindistanlıya Oturma İzni Randevusu

Oturma izni randevusu almayı bilmiyorsanız eğer mutlaka bilen bir kişiden yardım alın. Oturma izni alacağınız zaman hazırlamanız gereken evraklar oturma izni başvuru türünüze göre değişiklik göstermektedir. Hindistan Vatandaşına İkamet İzni Örnek vermek gerekirse turizm amaçlı ikamet ile öğrenci veya ticari amaçlı başvuruda bulunduğunuzda istenen evraklar aynı değildir. Türkiye ye gelen yabancı ülke vatandaşları yoğunluk olarak turizm amaçlı başvuruda bulunmaktadır bundan dolayı istenen belgeleri ve yapılacak işlemleri ona bağlantılı olarak şuanda açıklamaktayız. Ayrıca oturma iznine başvuru yaptığınız zaman sizden istenecek evraklar başvuruda bulunacağınız ile göre de farklılık göstermektedir. Örnek vermek gerekir ise İstanbul dan yapılan oturma izni başvurularında istenen belgeler İzmir veya Ankara dan yapılanlarda aynı değildir. Her ilin veya ilçenin göç idaresi müdürlükleri farklı evrak isteme yetkisine sahiptir. Aşağıda belirtmiş olduğunuz istenen evrak listesi tüm göç idareleri için geçerli olan ortak istenen belge listesidir. Konu ile alakalı detaylı bilgi edinmek ve işlemlerinizi hiç uğraşmadan yaptırmak için bizimle iletişime geçip detaylı bilgi edinebilirsiniz.

HİNDİSTAN VATANDAŞLARININ OTURMA İZNİ BAŞVURUSU

Türkiye’ye resmi vize ile giriş yapan Hindistan vatandaşları vize süresi bitmeden Türkiye’de ikamet izni randevusu başvurusu yapması gerekir. Vize süresi geçen Hindistan’lılar Türkiye’de oturma izni veya çalışma izni alamazlar.

Oturma İzni Randevu Alma Başvuru İşlemleri

Yabancının pasaport ve kişisel bilgileri ile randevu alırken yabancılara özel sağlık sigortası kesilerek oturma izni randevusu başvurusu yapılır. Bütün bilgiler doğru olarak girilmelidir. Oturma izni randevu alındığı zaman hemen tarih vermemektedir. Tarih başvuru anında yazılan iletişim bilgilerine mesaj (SMS) ile gelecektir.

İkamet Almak İçin Hazırlanması Gereken Belgeler

  • Oturma İzni Başvuru Formu
  • Yabancılara Özel 1 Yıllık Sağlık Sigortası
  • Pasaport Fotokopisi (İşlem Görmüş Bütün Sayfalar)
  • 4 Tane Vesikalık (Biometrik) Foto
  • Kira Kontratı (Noter Tasdikli)
  • Veri Dairesine Kart Aidatı (Makbuzu)
  • İlk Giriş Vize Harcı (Makbuzu)
  • Oturma İzni Harç Miktarı (Makbuzu)

İkamet İzni Kimliği Kaç Günde Çıkar

İkamet izin randevusu tarihinde ve saatinde randevu alanın Göç İdaresi’ne giderek birebir görüşme yapılacaktır. Yukarıdaki bütün evrakların hazır olması durumunda dosyası teslim alınarak 15 ile 45 arasında kimliği verdiği adrese PTT Kargo ile gönderilecektir.

Hindistan vatandaşlarına oturma izni uzatma başvurusu

Türkiye ye giriş yaptığında oturma izni alan Hindistan ülkesi vatandaşları sahip oldukları oturma izni süresinden daha fazla Türkiye de kalmak istediklerinde oturma izni uzatma başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Oturma izni uzatma başvuruları mevcut oturma izin sürelerinin bitmesine 60 gün kala yapılabilmektedir ve son gününe kadar uzatma hakları bulunmaktadır. Oturma izni süreleri bittikten sonra oturma izni alamazlar kaçak duruma düşeceklerinden dolayı sınır dışı edilme durumu ile karşılaşırlar. Bundan dolayı oturma izni süreleri bitmeden başvuruda bulunmaları gereklidir. Oturma izni uzatma başvurusu ilk başvuru ile aynıdır. Yine göç idaresi genel müdürlüğünün internet sitesinden online olarak randevu alınması gerekmektedir.

Oturma İzni Uzatma Başvuru İşlemi

Oturma izni uzat başvurularında değişen işlem sadece posta yolu ile başvurudur. 02.05.2019 tarihinden itibaren bilgilerinde değişiklik olmayan yabancı ülke vatandaşları posta ile başvuru yapabilmekteydiler ancak bu tarih den itibaren posta yolu ile oturma izni uzatma başvurusunda bulunmak işlemi kaldırıldı. Direk göç idaresinden randevu alınarak oturma izni uzatma işlemi yapılabilmektedir. Hindistanlılara Oturma izni uzatma başvurusunda bulundukları zaman hazırlamaları gereken evraklar başvuru türlerine ve başvuruda bulundukları ile göre değişiklik göstermektedir. Yukarıda belitmiş olduğunuz hazırlanacak evrak listesi tüm göç idareleri için geçerli olan ortak listedir. Görevli memur randevuya gittiğinizde sizden ekstra evrak isteyebilir. Hazırlayacağınız evraklar ve başvuruda bulunduğunuzda yapılması gereken işlemler için bilgiye sahip olmak istediğinizde bizimle iletişime geçerek yardım alabilirsiniz. Oturma izni alma işlemi uzmanlık isteyen bir konudur işlemler hakkında bilgiye sahip değilseniz eğer yardım almayı ihmal etmeyin.