Kaçak kalan Türmenistan’lılar ne yapmalıdır?

Haziran 26, 2019

Kaçak durumda olan Türkmenler nasıl oturma izni alır?

Türkmenistan vatandaşları Türkiye’ye giriş yaptıklarında kendilerine verilen vize ve vize muafiyet süresi 30 gündür. Türkiye’ye geldiklerinde vize sürelerinden daha fazla kalmak isteyen Türkmenistan vatandaşları oturma iznine diğer bir adı ile ikamet iznine başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu belirtilen süre içerisinde başvuru yapmayan Türkmenistan vatandaşları kaçak duruma düşerler.

Kaçak olan Türkmenistanlılara İkamet İzni

Kaç durumda olan kişiler emniyet güçleri tarafından herhangi bir şekilde yakalandıklarında kanun gereği sınır dışı edilme işlemi ile karşılaşırlar. Böyle bir durum yaşamak istemeyen kişiler yani Türkmenistan vatandaşları kaçak duruma düştükten sonra işlemlerini iki şekilde gerçekleştirebilirler. Bunlardan ilki kendi ülkelerine çıkış yaparak sonrasında tekrar gelmeleridir ancak sınır kapısından çıkacakları esnada kaçak durumda olduklarından dolayı devlet tarafından belli bir idari ceza parasına çarptırılırlar. Bu ceza parasını sınır dışına çıkılacağı esnada gümrük müdürlüklerindeki vize ihlal bürosuna ödenip ödeme makbuzunun saklanması sureti ile çıkış yapmaları gerekmektedir. Kendi ülkelerine çıkış yaptıklarında uluslar arası vize kanunu gereği ile 90 gün ülkelerinde ikamet etmeden tekrar Türkiye’ye giriş yapamazlar. Ancak Türkmenistan’daki Türkiye konsolosluklarına müracaat ederek 10 günlük şartlı giriş başvurusunda bulunabilirler. Yalnız şartlı giriş başvurularının kabul edilmesi zordur. Yapılması gereken diğer bir husus ise kendilerine vize veren veya vize muafiyeti bulunan bir ülkeye çıkış giriş yaparak şartlı giriş yolu ile tekrar Türkiye’ye girmeleridir.

Türkiye’de Kaçak olan Türkmenler

Kaçak durumda olan Türkmenistan vatandaşlarının çıkış giriş işlemini en sağlıklı gerçekleştirdikleri ülke Azerbaycan’dır. Kaçak olan Türkmenistan vatandaşları için çıkış giriş işlemlerimiz grup halinde oturma izni alma hususunda hizmet veren firmamız tarafından yapılmaktadır. İlk işlem olarak pasaport ve iletişim bilgileri ile Azerbaycan ülkesine e vize başvurusunda bulunmaları vize onaylandıktan sonrada uçak biletlerini alıp Azerbaycan ülkesine gitmeleri gerekmektedir. Havalimanından çıkış yapacakları esnada biletlerini onaylattıktan sonra vize ihlal bürosunda ceza paralarını ödemeleri gerekmektedir. Ceza paralarını ödemeden Türkiye den çıkmaları halinde 5 yıl deport olma durumu ile karşılaşırlar ve bu süre bitmeden bir daha giriş yapma imkanları bulunmaz. Türkmenistan ikamet izni başvuru işlemleri

Çıkış Giriş ile Türkmenistanlılara Oturma İzni

Türkiye den bütün işlemleri yaptıktan sonra çıkış yapmaları halinde Azerbaycan a girdiklerinden bir gün sonrasında tekrar Türkiye ye giriş yapabilirler. Sınırdan içeriye girmelerinden herhangi bir kanuni problem oluşmaz. Çıkış giriş işlemlerini yaptıktan sonra Türkiye ye girdiklerinde dikkat edilmesi gereken ilk husus giriş yaptıklarında ve ceza ücretlerini ödediklerinde aldıkları belgeleri saklamalarıdır bu evraklar olmadan oturma izni alamazlar. Türkiye ye giriş yaptıktan sonra dikkat edilmesi gereken diğer bir husus şartlı giriş yaptıklarından dolayı 10 gün içerisinde oturma izni alma talebinde bulunup randevu almaktır. Bu husus da kişilerin en çok yanıldığı ve yanlış işlem yaptıkları konu çıkış giriş işlemlerini yaptıklarında ülkeye ilk girişlerinde kendilerine verilen vize süresi kadar vize muafiyet haklarının olduğunu sanmalarıdır. Bu yapılan işlem şartlı giriş olduğundan dolayı tüm ülke vatandaşları için 10 gündür. Bu 10 günlük süre bitmeden oturma izni randevularını almaları gerekmektedir. Aksi durumda yine kaçak durumuna düşerler ve bir daha şartlı çıkış giriş yapamazlar. Konu ile alakalı detaylı bilgi edine bilmek ve işlemlerinizi kolaylıkla yapabilmek için bizimle irtibata geçebilirsiniz.