Oturma izni için istenen belgeler nelerdir?

Mayıs 13, 2019

ikamet izni için istenen belgeler

  • İkamet İzni Başvuru Formu (Online olarak başvurulan oturma izni çıktısı)
  • Pasaport veya yerine geçen belgenin aslı ve fotokopisi
  • Dört (4) adet fotoğraf
  • Geçerli sağlık sigortası (Sigorta süresi, istenilen ikamet izni süresini kapsamalıdır.
  • Özel sağlık sigortası
  • Vergi dairesine yatacak harçlar
  • Noter tasdikli kira kontratı
  • Pasaport fotokopileri

Oturma izni başvurusunda istenen dökümanlar

Yukarıda belirtmiş olduğumuz evraklar bütün göç idaresi genel müdürlüklerinin istemiş olduğu ortak belgelerdir. Oturma izni randevunuza gittiğinizde sizden ekstra evrak istene bilir. Her il göç idaresi müdürlüğü farklı evrak talebinde bulunabilmektedir. Oturma izni almak istediğinizde bizi arayarak başvuruda bulunmak istediğiniz ili belirterek sizden istene bilecek evraklar hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Yukarıda belirtmiş olduğumuz evrakları hazırlarken dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır.

Türkiye’de oturma izni için gerekli evraklar nelerdir

Oturma izin başvuru evrakları

Oturma izni alacağınız süreyi kapsayan yabancı sağlık sigortası yaptırmanız gerekmektedir. Bu yabancı sağlık sigortası poliçe bilgilerinizi oturma izni randevunuzu alırken sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Oturma izni başvurusunda bulunan yabancı ülke vatandaşlarının en sık yaptığı hata budur. Randevuyu aldıktan sonra yabancı sağlık sigortası yaptırdıklarından dolayı ve sisteme kaydedilmediğinden dolayı ikamet izni talepleri ret edilmektedir. Bu konuya azami dikkat edilmesi gerekmektedir. Oturma izni var ise çalışmak istediğiniz zaman çalışma izni başvurusu yapabilirsiniz.

Türkiye’de oturma izni için hangi belgeler istenir?

Oturma izni randevusu alacağınız zaman yaptıracağınız yabancı sağlık sigortası oturma izni almak istediğiniz süreyi kapsamak zorundadır. Örnek vermek gerekir ise 1 yıllık oturma izni başvurusunda bulundunuz yabancı sağlık sigortanız 10 aylık ise oturma izni kimliğiniz 10 aylık gelir. Oturma izni başvurusunda bulunacağınız zaman dikkat etmeniz gereken önemli diğer bir husus da gelir beyanınızdır geliri yok veya asgari ücretten az belirtilen gelir durumları ikamet izni başvurunuzun ret olmasına sebep olmaktadır. Oturma izni başvurunuzu yapacağınız zaman detaylı bilgi almak ve işlemlerinizi sorunsuz bir şekilde yapabilmek için bizi arayarak işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.