Oturma İzni Kalkıyor Mu?

Kasım 23, 2019

Turizm Amaçlı Oturma İzni Uzatmaları Kalkıyor

Türkiye’de turizm amaçlı ikamet izni alma süresi 1 yıla inmiştir. Turizm amaçlı ikamet izni sadece bir yıl alınabilecektir. Peki Şuanda Turizm Amaçlı İkamet İzni Olanlar Ne Yapacak?

Oturma izni uzatma işlemi olanlar ne yapacak?

Türkiye ye giriş yapan yabancı ülke vatandaşları ülkeye giriş yaptıklarında oturma izni almaları gerekmektedir. Gerekli şartları yerine getirmiş olan yabancı ülke vatandaşları oturma izni alabilirler. Yalnız Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün yeni yaptığı açıklamaya göre turizm amaçlı oturma izinlerinde uzatma yapılamamaktır. Yeni kanun gereği Türkiye ye ilk defa giriş yapan yabancı ülke vatandaşları turizm amaçlı oturma iznini yalnız 1 sene alabilmektedirler. Herhangi bir şekilde turizm amaçlı oturma izni uzatması yeni kanun gereği yapılamamaktır.

Nasıl Türkiye de kalabiliriz?

Nasıl şartlarda oturma izni uzatma başvurusu yapabilirim: ülkeye ilk girişinizde turizm amaçlı oturma izni aldıysanız ve uzatma yapmak istiyorsanız oturma izni uzatma başvurusunuz turizm amaçlı olmayacak. Başvuruda bulunabileceğiniz oturma izni uzatma başvurularınız: öğrenim amaçlı oturma izni, tedavi amaçlı oturma izni, ticari bağlantılı oturma izni, Türkiye de taşınmaz mülkü bulunanlar için oturma izni ve aile ikametidir. Bu belirtilen oturma izinlerine geçiş yapma imkanınız yok ise yani gerekli şartlarını yerine getiremiyorsanız çalışmakta olduğunuz bir iş yeri var ise veya bir evde ev hizmetlerinde çalışıyorsanız çalışma izni başvurusunda bulunabilirsiniz.

Çalışma izni ile nasıl kalabilirim?

 Türkiye de bir iş yerinde çalışıyorsanız çalışma izni alarak Türkiye de kalmaya devam edebilirisiniz. Çalışma izni almak için ilk gerekli olan şart oturma izninizin olmasıdır. Çalışma izni başvuruları Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilmektedir. Çalışma izni ile alakalı detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.