Oturma izni uzatma işlemleri

Mayıs 17, 2019

Yabancı ülke vatandaşlarının oturma izin süresi uzatması

Oturma İzni Uzatma Başvurusu Türkiye ‘ye giriş yapmış olan yabancı ülke vatandaşları ülkeye girdiklerinde oturma izni başvurusunda bulundukları zaman kendilerine verilen ikamet izni sürelerinden daha fazla Türkiye’de kalmak istediklerinde oturma izni uzatma başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

İkamet izni süresi uzatma başvurusu

Oturma izni uzatma başvuruları oturma izni ilk başvurusunda olduğu gibi online bir şekilde e-ikamet sistemi üzerinden yapılmaktadır. Yabancı ülke vatandaşlarının ikamet ettikleri il veya ilçelerdeki göç idaresi müdürlüklerine direk başvuru yapılmamaktadır. Oturma izni uzatma başvuruları sadece internet üzerinden online olarak e-ikamet sistemi üzerinden yapılmaktadır. Yabancı ülke vatandaşlarının sahip olduğu ikamet izin sürelerinin bitmesine 60 gün kala oturma izni başvurularını uzata bilmektedirler.

Türkiye’de ikamet izni süresi uzatma işlemleri

Uzatma sürelerinin bitiş tarihine kadar oturma uzatma izin süreleri mevcuttur. Oturma izin süreleri bittikten sonra oturma izni uzatma başvurusunda bulunamazlar ve kaçak durumda olacakları için ülkeden çıkış yapmaları gerekmektedir. Oturma izin başvurusu için yabancı ülke vatandaşının e-ikamet sisteminden oturma izin başvurusunda bulunması ve oturma izni için istenen belgeleri hazırlayarak ikamet izni başvurusunda bulundukları il veya ilçe göç idaresi müdürlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir.

Online oturma izni uzatma süresi

Oturma izni uzatma başvurusunda bulunan yabancı ülke vatandaşlarının hazırlaması gereken evraklar başvuruda bulundukları ikamet türüne ve başvuruda bulundukları ile göre değişiklik göstermektedir. Daha açıklayıcı bir şekilde belirtmek gerekirse öğrenci ikameti ve turizm amaçlı ikamet izni için istenen belgeler aynı değildir. Başvuruda bulunduğunuz ile göre de değişiklik şu şekilde olmaktadır. Başvuruda bulunduğunuz il veya ilçedeki göç idaresi müdürlüğü kanunen ekstra evrak isteme hakkına sahiptir.

Oturma izni süresi ne zaman uzatılır?

İkamet izni süresinin bitimine 60 gün kala oturma izni uzatma yapabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse Ankara’dan başvuru yapmanız halinde göç idaresi müdürlüğü noter onaylı kira kontratı kira kontratının düzenlendiği evin tapu fotokopisi ve tapu sahibinin kimlik fotokopisini istemektedir.Yalnız İstanbul’dan yapacağınız  başvuruda noter onaylı kira kontratı yeterlidir. Oturma izni uzatma başvurusunda bulunduğunuz zaman hazırlayacağınız evraklar ile alakalı detaylı bilgi alabilmek için oturma izni alma konusunda hizmet veren firmamızı arayarak başvuruda bulunduğunuz ikamet türünün ve başvuruda bulunduğunuz ili belirterek hazırlayacağınız evraklar ile alakalı detaylı bilgi edinebilirsiniz