Azerbaycan Türkiye oturma izni başvuru

Azerbaycanlılara Türkiye’de oturma izni

Azerbaycan vatandaşları Türkiye ye giriş yaptıktan sonra kendilerine tanınan vize muafiyet sürelerinden daha fazla Türkiye de kalmak istediklerinde yapmaları gereken işlem oturma izni almaktır. Oturma izni alma işlemini yapabilmek için İç işleri Bakanlığına bağlı olan Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne başvuru yapmaları gerekmektedir. Oturma izni başvuruları işlem göç idaresi müdürlükleri direk başvuru kabul etmemektedir. Oturma izni için randevu almak göç idaresin internet sitesinden olmaktadır. Direk göç idaresi müdürlüğüne giderek randevu alınamamaktadır. Oturma izni randevusu almak için göç idaresi müdürlüğünün internet sitesine girerek pasaport ve diğer kişisel bilgilerini kaydederek oturma izni randevunuzu oluşturabilirsiniz. Randevu oluştururken sisteme girdiğiniz bilgilere dikkat etmeyi ihmal etmeyin yanlış yapılan bildirimler veya ufak bir yanlışlık oturma izni başvurunuzun iptal edilmesine sebep olabilmektedir. Randevunuzu sağlıklı bir şekilde oluşturduktan sonra sistem size bir randevu günü ve saati bildirir bu gün ve saatte oturma izni almak için istenen belgeleri hazırlayarak göç idaresi müdürlüğüne gidip dosyanızı teslim edebilirsiniz.

Azerbaycan oturma izni

Oturma izni başvurunuzu dosyanızı teslim ettik den sonra değerlendirme aşamasına alınır ve sonuç bilgisi randevu alırken sisteme girmiş olduğunuz iletişim bilgilerinize gönderilir. Oturma izni başvurunuz olumlu sonuçlanması halinde ikamet kimliğiniz yani diğer bir adıyla oturma izni kimliğiniz postaya verilen sisteme randevu alırken girmiş olduğunuz adresinize gönderilir. Oturma izni kimliğiniz adresinize postayla gönderildiği zaman ptt tarafından size bir barkot numarası gönderilir. Bu barkot numarası ile kimliğinizin nerede olduğunu takip edebilirsiniz. Posta görevlisi adresinize geldiği zaman evde bulunmuyorsanız ptt şubesine giderek teslim almanız gerekmektedir. Oturma izni kimliği resmi bir belge olduğundan dolayı kişinin kendisinden başkasına teslim edilmemektedir. Ancak pasaportunuzla beraber oturma izni kimliğinizi kendisiniz teslim alabilirsiniz. Randevu alırken sisteme girmiş olduğunuz telefon numaranızı kimliğiniz gelene kadar değiştirmemeye veya kapalı tutmamaya özen gösterin. Oturma izni kimliğiniz ile alakalı bilgi gönderileceğinden dolayı aktif durumda olması önemlidir. Aksi durumda kimliğinize ulaşamaz ve kimliniz geri göç idaresine gönderilip iptal edilmesine sebep olabilir.

Azerbaycanlılara oturma izni alma fiyatları

Azerbaycan vatandaşları Türkiye ye geldikleri zaman oturma izni almak istediklerinde yapacakları başvuru durumuna göre ve başvuruda bulunacakları süreye göre bazı evrakları hazırlamaları gerekmektedir. Bu evrakları hazırlarken belli bir masraf ödemleri gerekir. Oturma izni alma konusunda hizmet veren danışmanlık firmamıza başvuru yaparak oturma izni almak için yapılması gereken bütün işlemleri yaptırabilirler. Azerbaycan vatandaşları oturma izni almak istediklerinde turizm amaçlı 1 yıllık oturma iznine başvurmaları durumunda yaklaşık olarak 1100 tl gibi bir masrafları olmaktadır. Bu belirttiğimiz fiyatın içerisinde oturma izni almak için istenen ortak belgelerin hazırlanmasındaki bütün masrafları dahil fiyatıdır. Oturma izni alırken Azerbaycan vatandaşlarının yapacakları masraf başvuruda bulundukları süreye göre farklılık göstermektedir. 1 yıllık oturma izni harç bedeli ile 2 yıllık harç bedeli aynı olmadığında ve arttığından dolayı veya yabancı sağlık sigortası 1 yıl yerine 2 yıllık yapıldığından dolayı yapacakları masraf da ona göre artış göstermektedir.  Konu ile alakalı detaylı bilgi almak ve işlemlerinizi kolaylık yapabilmek için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Azerbaycan oturma izni uzatma

Azerbaycan vatandaşları Türkiye ye giriş yaptıklarında ülkede vize sürelerinden daha fazla kalmak istediklerinde almış oldukları oturma izinleri bitmesine yakın daha fazla kalmak istiyorlarsa eğer oturma izni uzatma başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Oturma izni uzatma başvurularını mevcut oturma izni kimlik sürelerinin bitmesine 60 gün kala yapma hakkına sahiptirler. Oturma izni uzatma başvurusunda bulunacağınız zaman kimliğinizin bitmesinin son gününü beklemeyin sistemlerde bir teknik arıza veya çalışma işlemi yapılığı zamana denk gelmemeniz için öncesinde yapmanız daha sağlıklı olur. Oturma izni alırken yapılacak olan işlemler ilk başvurudaki işlemleri ile aynıdır. Oturma izni uzatma başvurusunda bulunurken ilk başvuru yaptığınız zamanki bilgileriniz değişmediyse eğer oturma izni uzatma başvurunuzu posta yolu ile yapabilmeniz mümkündür. Bunun için pasaport adres gibi bilgilerinizin değişmemiş olması gerekmektedir. Posta yolu ile başvuru yaptığınız zaman oturma izni almak için istenen belgeleri hazırlayarak iade taahhütlü olarak göç idaresine gönderebilirsiniz. Hem işlemleriniz daha kısa sürede hal edilmiş olur hem de göç idaresine gitme durumunuz olmadan zahmetsizce oturma izni uzatma işlemlerinizi yapmış olursunuz. Poysa yolu ile yapılan oturma izni uzatma işlemlerinde dikkat edilmesi gereken durum 5 iş günü içerisinde bütün evraklarınızı hazırlayıp posta ile göç idaresine göndermenizdir. Bu süreden sonra yapılan oturma izni uzatma başvurusu geçersiz sayılacağından dolayı kaçak duruma düşme durumu oluşabilir. Oturma izni uzatma başvurusunda bulunduğunuz zaman yukarıda bahsettiğimiz iletişim pasaport bilgisi gibi bilgilerinizde değişiklik var ise yapacağınız işlem ilk başvuru işlemi ile aynıdır. Göç idaresinin internet sitesinden randevunuzu oluşturduktan sonra oturma izni almak için istenen belgeleri hazırlayarak size verilen randevu gün ve saatinde randevunuzun olduğu göç idaresi müdürlüğüne giderek dosyanızı teslim edebilirsiniz. Oturma izni kimliğiniz göç idaresi tarafından adresinize posta yolu ile gönderilir. Oturma izni uzatma başvurunuzu yaparken oturma izni almak istediğiniz süreyi kapsayan yabancı sağlık sigortasını yaptırmayı ve sisteme kaydetmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca oturma izni uzatma işlemlerinde yabancı sağlık sigortası poliçe tarihiniz oturma izni kimlik sürenizin bitim tarihinden başlaması gerekmektedir. Örnek vermek gerekir ise kimliğiniz bitmesine 30 gün kala randevu alırsanız yabancı sağlık sigortanızı o günden yaptırmayın poliçe başlangıç tarihi oturma izni kimlik süresinin bittiği günden başlatın aksi durumda ikamet kimliğiniz sigorta başlangıç tarihinden başlar ve başvuruda bulunduğunuz süreden daha kısa süreli oturma izni almış olursunuz. Oturma izni uzatma işlemlerinizi sorunsuz bir şekilde yapabilmek için bizi arayıp uzman ekip arkadaşlarımızdan yardım alabilirsiniz. Oturma izni alma konusunda hizmet veren danışmalık firmamız bütün işlemlerinizi sizin uğraşmanıza gerek kalmadan kolaylıkla yapabilmektedir.

Azerbaycanlılara oturma izni için gerekli belgeler

Oturma izni başvurusunda bulunan Azerbaycan vatandaşları oturma izni almak için göç idaresi müdürlüğünün belirlemiş olduğu evrakları hazırlamaları ve randevu günü görevli memura teslim etmeleri gerekmektedir. Oturma iznine başvuruda bulunduğunuz zaman istenen belgeler başvuruda bulunduğunuz ile göre farklılık gösterebilir. Örnek vermek gerekir ise İstanbul dan oturma izni başvuru yaptığınız zaman noter onaylı kira kontratı adres beyanınız için yeterlidir. Ancak Ankara dan oturma iznine başvuru yaptığınız zaman sizden noter onaylı kira kontratı yanında kiraladığınız evin ev sahibinin kimlik fotokopisi ve dairenin tapu fotokopisi de istene bilir. Ayrıca hazırlanması gereken belgeler başvuruda bulunma şeklinize göre de değişiklik göstermektedir. Turizm amaçlı oturma izni başvuru ile öğrenci oturma izni başvurusu veya aile oturma izni başvurusunda istenen belgeler aynı değildir. Oturma izni başvurularının büyük bir çoğunluğu turizm amaçlı olduğundan dolayı bu başvuru için istenen tüm göç idareleri için ortak belgeler şunlardır.

  • Randevu belgesi
  • Yabancı sağlık sigortası
  • 4 adet biyometrik fotoğraf
  • Harç bedeli ve kart aidatının yatırıldığına dair makbuzları
  • Pasaport fotokopisi
  • Noter onaylı kira kontratı veya bunun yerine geçen taahhütname

Bu yukarıda belirtmiş olduğunuz göç idaresinin oturma izni almak için istediği belgeler Türkiye geleni bütün göç idaresi müdürlüklerinin istediği ortak belgelerdir. Oturma izni başvurunda bulunduğunuz ile göre sizden farklı evrak istene bilir. Bu durum oluştuğu zaman size evrak hazırlamak için 30 gün ek süre verilir bu süre bitmeden istenen belgeleri hazırlayarak oturma izni başvurunuzu devlete bildirebilirsiniz. Oturma izni almak istediğiniz zaman başvuruda bulunduğunuz ile göre veya başvuru durumunuza göre detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Azerbaycanlılara oturma izni alan şirketler

Türkiye ye gelen Azerbaycan vatandaşları oturma iznine başvuru yapmak istemeleri durumunda hazırlanacak olan evraklar ve izlenecek kanuni prosedürler için desteğe ihtiyaç duymaları halinde oturma izni alanında faaliyet gösteren danışmanlık firmamız ile irtibata geçmeleri durumunda oturma izni almak içim istenen bütün evrakları ve işlemlerini kolaylıkla yaptırabilirler. Alanında uzman ekip arkadaşlarımız ile sizin uğramanıza gerek kalmadan oturma izni almak için gerekli olan bütün işlemleri yapıp dosyanızı eksiksiz ve sorunsuz bir şekilde teslim etmenizi sağlamaktayız. Oturma izni almak için danışmanlık hizmeti veren firmamızı istediğiniz zaman arayıp detaylı bilgi edine bilirsiniz.

Yandex.Metrica e ikamet başvuru
google reklamları