İran vatandaşlarına Türkiye’de ikamet izni alma

İranlılara oturma izni

İran vatandaşları Türkiye ye giriş yaptıklarında oturma izni almak istemeleri durumunda vize muafiyet süreleri olan 30 gün bitmeden oturma izni başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Vize muafiyet süreleri olan 30 günlük süre bittikten sonra kendilerine 10 gün ek süre tanınır yalnız bu süre içerisinde alınan başvurular için geç kalmalarından dolayı 50 dolar ceza ödemeleri gerekir. Oturma iznine başvuru yapmaları için verilen 10 günlük ek süre bittikten sonra oturma izni başvurusunda bulunma haklarını kaybederler kaçak duruma düştüklerinden dolayı sınır dışı edilme durumu ile karşı karşıya kalırlar. Vize muafiyet süreleri bitmeden oturma izni almak isteyen İran vatandaşları başvurularını göç idaresi genel müdürlüğüne bildirmeleri gereklidir. Oturma izni başvuruları göç idaresinin internet sitesinden online olarak yapılamaktadır. Oturma izni randevusu direk göç idaresi müdürlüklerine giderek yapılamaktadır. Bu şekilde yapılacak başvuruları göç idaresi müdürlüğü kabul etmemektedir.

Oturma izni başvuru

Oturma izni randevusu almak isteyen İran vatandaşları pasaport iletişim eğitim gelir bilgisi gibi özel bilgilerini sisteme girerek oturma izni randevularını alabilirler. Oturma izni randevunuzu sorunsuz bir şekilde oluşturduktan sonra size bir randevu yeri günü ve saati verilir. Bu randevu tarihinde göç idaresinin belirlemiş olduğu oturma izni almak için istenen evrakları hazırlayarak teslim edebilirsiniz. Dosyanızı eksiksiz bir şekilde tamamlayıp teslim ettikten sonra oturma izni alma başvurunuz değerlendirme aşamasına alınır. Sonuç bilgisi kısa mesaj veya mail yolu ile size iletilir. Oturma izni başvurunuzun olumlu sonuçlanması durumunda oturma izni kimliğiniz PTT ye verilerek adresinize gönderilir. Oturma izni kimliği resmi bir evrak olduğu için kimlik sahibinden başkasına teslim edilmez. Ancak kişi pasaportuyla kendisi teslim alabilir. Oturma izni kimliğiniz adresinize gönderildiği zaman evde olmamanız durumunda PTT şubesine geri gönderilir. Pasaportunuzla PTT şubesine gitmeniz halinde oturma izni kimliğinizi teslim alabilirsiniz. Oturma izni kimliği göç idaresi tarafından kimlik sahibine gönderildiği zamanında teslim alınmadığında göç idaresi müdürlüğüne geri gönderilir. Böyle bir durum oluştuğunda oturma izni iptal edilir. İran vatandaşları Türkiye ye giriş yaptıklarında oturma izni alma işlemleri konusunda hizmet veren danışmanlık firmamız ile irtibata geçerek oturma izni alma ile ilgili bütün evrakları ve işlemleri kolaylık yaptırabilirler.

İranlılara oturma izni alma fiyatları

İran vatandaşlarına ikamet izni alma ücreti 1.200 ₺

İran vatandaşları oturma izni almak istediklerinde hazırlayacakları evraklar ve yatıracakları harçlar için yapacakları masraf başvuruda bulunma durumlarına ve başvuruyu yapacakları il göç idaresi müdürlüklerine göre farklı ücret ödemektedirler. Her ilin il göç idaresi müdürlüğü farklı evrak talebinde bulunabildiği için yapılacak olan oturma izni masrafı değişmektedir. Ayrıca İran vatandaşı olan bir kişi oturma izni başvuru durumuna göre de farklı evrak istendiğinden dolayı yapılacak olan masraf değişmektedir. Türkiye ye gelen İran vatandaşları ağırlıklı olarak turizm amaçlı oturuma izni başvurusunda bulunduklarından dolayı yapacakları harcamaları buna göre belirteceğiz. Turizm amaçlı oturma iznine başvuruda bulunan İran vatandaşları eğer 1 yıllık oturma izni almak istiyorlarsa eğer yaklaşık olarak 1200 tl gibi bir ücret ödemeleri gerekmektedir. Bu belirttiğimiz fiyatlar ortalama bir fiyattır çünkü kişi 2 yıllık başvuruda bulunduğunda ödeyeceği harç miktarı artış göstereceğinden dolayı yapacağı masraf da doğal olarak artmaktadır. Ayrıca belirtilen fiyat bütün göç idarelerinin istediği ortak belgeler için baz alınan fiyattır. Görevli memur randevu esnasında İran vatandaşından ortak belgelerin haricinden ekstra evrak isterse onları hazırlamak için de ayrı bir masraf yapacağından dolayı fiyatta değişiklik olabilir. Bu konuda detaylı ve net bir fiyat öğrene bilmek için bizi arayıp hangi ikamet türüne başvuru yapmak istediğinizi oturma izninizi almak istediğiniz süreyi ve başvuruda bulunacağınız ili bildirmeniz durumunda size net bir fiyat belirleyebiliriz. Ayrıca oturma izni alacak olan kişinin yaşına göre de yabancı sağlık sigortası fiyatları değiştiğinden dolayı fiyatta azalma ve artış olabilmektedir. Örnek vermek gerekir ise 18-24 yaş arasındaki bir kişinin yabancı sağlık sigortası 140 tl tutarken 40 – 45 yaş arasındaki bir kişinin yabancı sağlık sigortası 310 tl tutmaktadır. Buda fiyatların değişmesine sebebiyet vermektedir. Oturma izni almak isteyen İran ülkesi vatandaşları detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirler.

İran vatandaşı oturma izni uzatma

Türkiye ye giriş yaptığında oturma izni alan İran vatandaşları oturma izin sürelerinin bitmesinden sonrada Türkiye de kalmaya devam etmeleri durumunda mevcut olan oturma izni sürelerinin bitmesine 60 gün kala oturma izni uzatma başvurusuna başvuru yapma imkanları vardır. 60 güncen daha fazla günü olan yabancı ülke vatandaşları uzatma başvurusunda bulunamazlar göç idaresi sistemi ancak bu süre kaldığında uzatma başvurusu yapmalarına izin vermektedir. Oturma izni uzatma başvurularını ikamet süreleri bitene kadar gerçekleştirebilirler. Ancak bu süre bittikten sonra oturma izni uzatma başvurusunda bulunamazlar. Oturma izni uzatma başvurusu oturma izni ilk başvurusu ile aynıdır. Oturma izni randevusu almak için yine göç idaresinin internet sitesinden randevu almanız gerekmektedir.

İran vatandaşına ikamet ini başvuru

Oturma izni uzatma başvurularında ilk başvuruya göre değişiklik gösteren işlem göç idaresi müdürlüğünün yeni yayınladığı karar ile oturma izni ilk başvurudaki başvuru ili değişmişse uzatma başvuruları da yeni başvurularında oturma izni ilk başvurusu olarak alınmaktadır. Örnek vermek gerekir ise ilk oturma izninizi alırken başvuruda bulunduğunuz ve yaşadığınız il İzmir ise ve şuanda İstanbul da yaşıyor ve oturma izni uzatma başvurunuzu İstanbul dan yapmak istiyorsanız bu işleminiz il değişikliğinden dolayı oturma izni uzatma başvurusu değil ilk başvuru olarak yapılmalıdır. Yeni yayınlanan kanun yürütmeliği bu şekilde revize edilip değiştirilmiş bulunmaktadır.

Yandex.Metrica e ikamet başvuru
google reklamları