Özbekistan vatandaşına oturma izni alma

Türkiye’de Özbekistanlılara oturma izni alma

Özbekistan vatandaşları Türkiye ye giriş yaptıklarında kendilerine ülkeye giriş yaparken verilen vize sürelerinden daha fazla kalmak istediklerinde yapmaları gereken işlem oturma izni almaktır. Oturma izni almak için ülkeye girerken aldıkları 30 gün süre bitmeden oturma izni başvurularını yapmaları gereklidir. Vize muafiyet süreleri olan 30 gün geçtikten sonra kendilerine ek 10 süre verilir oturma izni başvurusunda bulunmaları için yalnız bu süre içerisinde yapılan başvurularda 50 dolar civarında ceza ödemeleri gerekmektedir. Bu ek süre olan 10 gün de bittik den sonra başvuru yapma imkanları bulunmamaktadır. Kaçak duruma düşeceklerinden dolayı oturma iznine başvuru haklarını kaybederler ve sınır dışı edilme durumu ile karşılaşırlar. Oturma izni almak için ilk yapılması gereken işlem oturma izni randevusu almaktır. Oturma izni randevusu Göç İdaresi Müdürlüğünün internet sitesinden alınmaktadır. Direk göç idaresine giderek randevu alınamamaktadır. İnternet üzerinden pasaport iletişim gelir bilgileriniz gibi özel bilgilerinizi girerek randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Özbekistanlılara oturma izni başvuru

Oturma izni randevusu alırken en dikkat edilmesi gereken durum oturma izni almak istediğiniz süreyi kapsayan yabancı sağlık sigortası yaptırmaktır. Randevunuzu oluşturduktan sonra göç idaresinin oturma izni almak için istediği evrakları hazırlayarak randevu günü ve saatinde göç idaresine giderek dosyanızı teslim edip oturma izni alma talebinizi devlete bildirebilirsiniz. Oturma izni dosyanızı görevli memuru ilettiğinizde sizden başvuruda bulunduğunuz yere göre değişebilen ekstra evrak isteye bilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda size ekstra 30 gün evrak hazırlama süresi tanınır bu süre bitmeden ekstra istenen evrakları hazırlayarak dosyanızı teslim edebilirsiniz. Bütün işlemleri sorunsuz bir şekilde yaptığınız zaman oturma izni talebiniz değerlendirme aşamasına alınır. Oturma izni alma talebiniz ile alakalı sonuç bilgisi randevu alırken sisteme kaydetmiş olduğunuz iletişim bilgilerinize mail veya kısa mesaj yolu ile iletilir. Olumlu olması halinde oturma izni kimliğiniz randevu alırken sisteme kaydetmiş olduğunuz adres bilginize ptt yolu ile gönderilir. Size oturma izni kimliğinizi takip edebilmeniz için bir takip numarası verilir bu takip numarası ile ptt nin internet sitesinden kimliğinizin nerede olduğunu takip edebilirsiniz. Oturma izni kimliği resmi bir evrak olduğu için sizden başkasına teslim edilmez pasaportunuzla yalnız kimliğinizi siz alabilirsiniz.

Özbekistanlılara  oturma izni alma fiyatları

Özbekistan vatandaşları oturma izni almak istediklerinde göç idaresinin belirlemiş olduğu evrakları hazırlarken harç ve benzeri gibi işlemler için belli bir miktar ödeme yapmaları gerekmektedir. Devletin Özbekistan vatandaşları için belirlemiş olduğu harç miktarları başvuruda bulunan kişinin başvuru durumuna ve başvuruda bulunduğu süreye göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca oturma izni almak için yapacağınız masraf sadece harçlar ve vergiler değildir. Yabancı sağlık sigortası kira kontratı ve diğer evraklar içinde belli bir miktar para harcamaları gerekmektedir. Oturma izni almak istediğiniz zaman yabancı sağlık sigortasına ödeyeceğiniz tutar yaşınıza göre ve başvuruda bulunduğunuz süreye göre farklılık göstere bilir. Ayrıca Özbekistan vatandaşlarında ilk başvuruda alınan otuma izni harç miktarı ile oturma izni uzatma başvurusunda bulunduğu zaman ödenecek harç miktarı farklılık göstermektedir. Oturma izni alma konusunda hizmet veren danışmanlık firmamızı arayarak oturma izni alma işleminizi kolaylıkla uygun fiyatlara yaptıra bilirsiniz. Özbekistan vatandaşları oturma izni almak istediklerinde ilk başvuru için 1700 tl uzatma başvuruları için ise 1200 tl ye işlemlerini yaptırabilirler. Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Özbekistanlılara oturma izni ilk başvuru fiyatları

Özbekistan vatandaşları oturma izni almak istediklerinde göç idaresi genel müdürlüğünün talep ettiği bazı evrakları hazırlamaları gerekmektedir. Oturma izni alırken yapacağınız masraf başvuruda bulunduğunuz süreye göre ve başvuruda bulunduğunuz ile göre de değişiklik göstermektedir. Bunun sebebi her illin göç idaresi müdürlükleri farklı veya ekstra fazla evrak isteye bilektedirler. Bundan dolayı oturma izni başvurusunda bulunduğunuz ile göre yapacağınız harcamalar değişiklik göstermektedir. Özbekistan vatandaşlarının oturma izni almak istediklerinde ilk başvuru işlemleri için bütün göç idaresi müdürlüklerinde istenen evraklara göre fiyatı yaklaşık olarak 1700 tl dir. Bu yapacağınız masraflar istenen bütün evraklar için geçerlidir. Oturma izni alma işlemleri konusunda hizmet veren danışmanlık firmamızla irtibata geçerek oturma izni alma işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Özbekistanlılara oturma izni uzatma  fiyatları

Özbekistan vatandaşları Türkiye ye giriş yaptıklarında vize muafiyet süreleri bitmeden oturma izni alma başvurusunda bulunmuş ve belli bir süre için oturma izni almışlarsa eğer oturma izni sürelerinin bitmesine 60 gün kala ülkede kalmaya devam etmek istemeleri durumunda oturma izni uzatma başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.  Oturma izni uzatma başvuruları ilk başvuruda olduğu gibidir. Yalnız ilk başvurudaki adres v.b. gibi bilgileriniz değişmemiş ise eğer posta yolu ile başvuru yapmaları mümkündür. Posta yolu ile yapılan başvurularda göç idaresi müdürlüğüne gitmenize gerek kalmadan işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Oturma izni uzatma başvurusunda hazırlayacağınız evraklar ilk başvurudaki ile aynıdır. Yalnız oturma izni uzatma başvurularında ilk başvuruda alınan tek giriş vize harcı ödenmediğinden dolayı 1200 tl ye mal olmaktadır. Oturma izni ilk başvurusunda bulunduğunuz da ödediğiniz ücretten daha uygun fiyata oturma izni uzatma işleminizi yapmanız mümkündür. Özbekistan vatandaşları oturma izni uzatma işlemlerini yapacağı zaman oturma izni alma konusunda hizmet veren firmamızı arayarak konu ile alakalı bilgi alıp işlemlerinizi kolaylıkla yaptırabilirsiniz.

Özbekistanlılara oturma izni uzatma

Özbekistan vatandaşları Türkiye ye geldiklerinde oturma izni almışlarsa eğer ve bu oturma izinleri bittik den sonrada ülkede kalmaya devam etmek istiyorlarsa oturma izni uzatma başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Oturma izni uzatma başvurularında bulunabilmek için kimliğinizi bitmesine 60 gün kala başvuru hakları vardır. Bu süre bitmeden oturma izni uzatma başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Oturma izni süreleri bittik den sonra uzatma başvurusu yapılamamaktadır ve bu durumda kaçak duruma düşeceklerinden dolayı sınır dışı edilme durumu ile karşılaşırlar. Oturma izni uzatma başvurusunda bulunan Özbekistan vatandaşları ilk başvuruda yaptıkları gibi uzatma başvurularında göç idaresinin istediği evrakları hazırlamaları gerekmektedir. Hazırlayacağınız oturma izni evrakları başvuru durumunuza ve başvuruda bulunduğunuz ile göre de değişiklik göstermektedir. Özbekistan vatandaşları oturma izni uzatma başvuru yapacakları zaman ilk başvuru ile farklılık gösteren ilk işlemleri ödeyecekleri harç miktarıdır. Oturma izni ilk başvurunda alınan tek giriş harcını uzatma başvurularında ödememektedirler. Bundan dolayı yapacakları oturma izni masrafları ilk başvuruya göre daha olmaktadır. Oturma izni uzatma işlemi için ilk yapılacak olan oturma izni randevusu almaktır. Randevunuzu alırken oturma izni almak süreyi kapsayan yabancı sağlık sigortanızı yaptırmayı ihmal etmeyin yabancı sağlık sigortası poliçe bilgilerinin sisteme girilip kaydedilmesi gerekmektedir. Aksi durumda oturma izni başvurunuz ret edilebilir. Oturma izni almak gerekli olan evrakları hazırladığınızda randevu yerinize giderek oturma izni dosyanızı teslim edebilirsiniz. Oturma izni uzatma kimliğiniz onaylanması durumunda posta yolu ile adresinize gönderilir ve pasaportunuzla ikamet kimliğini teslim alabilirsiniz. Konu ile alakalı detaylı bilgi almak ve işlemelerinizi kolaylıkla yapabilmek için oturma izni alma konusunda hizmet veren danışmanlık firmamızla irtibata geçip işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

Özbekistanlılara  oturma izni için gerekli belgeler

Özbekistan vatandaşları oturma izni almak istediklerinde göç idaresi genel müdürlüğünün istemiş olduğu evrakları hazırlamaları gereklidir. Oturma izni almak istediğinizde hazırlanması gereken evraklar başvuru durumunuza göre değişiklik göstermektedir. Örnek vermek gerekir ise turizm amaçlı başvuru aile ikameti öğrenci ikameti veya Türkiye de taşınmazı bulunanlar için istene evraklar farlılık gösterir. Oturma izni başvurusunda bulunulduğu zaman en çok tercih edilen başvuru durumu turizm amaçlıdır. Turizm amaçlı başvurular için Türkiye geneli istenen otak belgeler şunlardır.

  • Oturma izni randevu belgesi
  • Yabancı sağlık sigortası ( oturma izni almak istediğiniz süreyi kapsamalıdır)
  • 4 adet biyometrik fotoğraf
  • Noter onaylı kira kontratı veya bunun yerine geçen Türkiye cumhuriyeti vatandaşından alınma taahhütname. Eğer kişi evli ise eşiyle beraber işlem yapılmalıdır. Aksi durumda kabul edilmez
  • Oturma izni harç miktarlarının vergi dairelerine yatırıldığına dair makbuzları
  • Pasaport ilk sayfa ve son giriş mühür fotokopisi

Bu istenen evraklar bütün göç idareleri için hazırlanması gereken ortak belgelerdir. Oturma izni almak istediğiniz zaman istenen evraklar başvuruda bulunduğunuz ilin göç idaresi müdürlüğüne göre farklılık gösterebilir. Ayrıca randevuya gidildiği zaman  görevli memur sizden ekstra evrak isteme yetkisine de sahiptir. Görevli memur sizden farklı evrak istemeleri durumunda evrak hazırlamak için 30 gün ek süre verilir. Bu süre bitmeden sizden istenen evrakları teslim etmeniz gerekmektedir. Oturma izni başvurusunda bulunduğunuz zaman hazırlayacağınız evraklar ile alakalı detaylı bilgi edinmek için bizi arayıp bilgi edine bilirsiniz.

Yandex.Metrica e ikamet başvuru
google reklamları