Türkiye ye giriş yapan yabancının oturma izni

Mayıs 11, 2019

Yabancı oturma izni başvuru işlemleri

Türkiye ye giriş yapan yabancı ülke vatandaşları kendilerine ülkeye giriş yaparken verilen vize sürelerinden daha fazla kalmak istediklerinde yapmaları ve dikkat etmesi gereken işlemler sırası ile şu şekildedir. Yanancı ülke vatandaşı ilk oturma izni almak istiyor ise vize muafiyet süresi dolmadan oturma iznine başvuru yapmalıdır.

Oturma izni başvuru nasıl yapabilirim?

Bu vize süresi ülkeler arası anlaşmalara göre her ülke vatandaşı için farklıdır. Örnek vermek gerekir ise Gürcistan ülkesi vatandaşlarının vize muafiyet süresi 90 gündür. Azerbaycan ülkesi vatandaşlarının ise 30 gündür. Oturma iznine başvuru yapacak olan kişiler bu süre dolmadan başvurularını yapmaları gerekmektedir. Vize süreleri dolduktan sonra oturma izni başvuru hakları biter ve ülkeyi terk etmek zorunda kalırlar. Yabancı ülke vatandaşları vize sürerleri bittikten sonra kendilerine 10 gün ek süre tanınır oturma iznine başvuru yapmaları için ama bu ek süre içerisinde başvuru yapmaları halinde 50 ile 80 dolar arasında bir cezai yaptırıma tabi tutulurlar.

Türkiye’de ikamet izni başvuru işlemleri

Çoğu yabancı ülke vatandaşı bu durumu bilmediği için başvuru yapmayıp ya kaçak duruma düşüp ya da ülkeyi terk etmek durumunda kalıyorlar çıkış yapmak yerine 10 gün ek süreden yararlanıp oturma iznine başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca bu süre bitmesi esnasında hastalık veya farklı bir konuda geçerli bir sebebiniz var ise hastane raporunu göç idaresi müdürlüğüne ileterek oturma izni başvurusunda bulunabilirsiniz. Oturma iznine başvuru yapmak için vize süreniz yeterli ise bu süre bitmeden başvurunuzu göç idaresi müdürlüğünün internet sitesinden yapabilmektesiniz.

Oturma izni başvurusu nasıl yapılır?

Oturma izni almak için randevular yalnız internet ortamında yapılmaktadır. Direk göç idaresi müdürlüklerine giderek başvuru yapılamamaktadır. Pasaport iletişim eğitim ve gelir bilgisi gibi kişisel bilgilerinizi girerek internet ortamında randevunuzu oluşturmanız gerekmektedir. Oturma izni randevunuzu alırken sisteme gireceğiniz bilgilerinizi doğru girmenizi ihmal etmeyin yanlış veya eksik bilgi girmeniz oturma izni başvurunuzun iptal edilmesine sebep olabilir. Bundan dolayı bu alanda uzman birinden yardım almayı ihmal etmeyin. Oturma izni randevunuzu oluştururken oturma izni almak istediğiniz süreyi kapsayan yabancı sağlık sigortası poliçe bilgilerinizi sisteme girmeye ihmal etmeyin.