Türkiye’de oturma izni alma

Mayıs 10, 2019

Türkiye de oturma izni

Türkiye de oturma izni almak isteyen yabancı ülke vatandaşları bu işlemi yapmak istediklerinde başvurularını yapacakları kurum İç İşleri Bakanlığına bağlı olan Göç İdaresi Genel Müdürlüğüdür. Oturma izni başvurularını yabancı ülke vatandaşları göç idaresi müdürlüğünün internet sitesinden online olarak yapmaktadırlar. Bu işlem sadece oturma izni almak için randevu sistemidir.

İkamet izni için randevu alma

Randevu oluşturulduktan sonra kendilerine verilen randevu günü ve saatinde göç idaresi müdürlüğünde hazır bulunmaları gerekmektedir. Oturma iznine başvuru yapacak olan yabancı ülke vatandaşlarının ilk dikkat etmesi gereken husus Türkiye ye giriş yaparken kendilerine vize süresi bitmeden oturma izni alma başvurusunda bulunmalarıdır. Vize süresi bittikten sonra oturma izni alma başvurusunda bulunamazlar. Vize süresinden daha sonrasında ülkede kalma durumları oluşur ise kaçak durumda olacaklarından dolayı sınır dışı edilme durumu ile karşılaşılmaktadır. Bu yüzden oturma izni almak istediğinizde vize süreniz bitmeden göç idaresi genel müdürlüğünün internet sitesinden randevunuzu oluşturmayı ihmal etmeyin. Oturma izni randevusu oluşturduktan sonra size verilen randevu gününde oturma izni almak için devletin istediği bazı evraklar vardır bunları hazırlayarak görevli personele teslim edip oturma izni alma talebinizi devlete bildirebilirsiniz.

İstanbul oturma izi başvurusu

Randevunuza gidip dosyanızı teslim ettikten sonra oturma izni alma talebiniz değerlendirme aşamasına alınır olumlu veya olumsuz sonuçlanması halinde sonuç bilgisi randevu alırken sisteme girmiş olduğunuz cep telefonunuza kısa mesaj veya mail yolu iletilir. Oturma izni alma talebiniz kabul edilip onaylanması halinde oturma izni randevunuzu alırken sisteme girmiş olduğunuz adresinize ptt yolu ile ikamet kimliğiniz gönderilir.  Oturma izni başvurusunda bulunduğunuz zaman hazırlamanız gereken evraklar başvuru durumunuza göre değişiklik göstermektedir. Örnek vermek gerekir ise turizm amaçlı oturma izni başvurusu ile öğrenim amaçlı oturma izni alma başvurusunda istenen evraklar aynı değildir.

Yabancılara Oturma izni başvuru yapma

Ayrıca oturma izni almak istediğinizde sizden istenecek olan belgeler oturma izni başvurunuzu yaptığınız ile göre de farklılık göstermektedir. Oturma izni alınacağı zaman göç idaresi genel müdürlüğünün bütün iller için belirlemiş olduğu ortak belgeler vardır yalnız il veya ilçe göç idaresi müdürlükleri başvuru esnasında yabancı ülke vatandaşından ekstra evrak isteye bilmektedir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda size 30 gün ek süre evrak hazırlamak için verilir. Bu süre içerisinde istenen evrakları hazırlayarak dosyanızı teslim edebilirsiniz. Konu ile alakalı olarak oturma izni alma konusunda hizmet veren firmamızı arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.