Türkiye’de Yabancılara Oturma İzni Uzatma

Haziran 1, 2019

Oturma izni uzatma Başvurusu

Türkiye ye giriş yaptığında oturma izni alan yabancı ülke vatandaşları oturma izni aldıklarında kendilerine verilen süre bitikten sonrada Türkiye de kalmak istediklerinde oturma izni uzatma başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Oturma izni uzatma başvurusunda bulunacakları zaman mevcut ikamet izin sürelerinin bitmesine 60 gün kala uzatma başvurusunda bulunma hakları mevcuttur. Oturma izinleri bittikten sonra uzatma başvurusunda bulunamazlar bundan dolayı ikamet izin süreleri bitmeden başvurularını yapmaları gerekmektedir. Oturma izni uzatma başvurusunda yapılacak olan işlemler ilk başvurudaki işlemler ile aynıdır. Yeni kanun hükümlüklerine göre değişen işlemler şunlardır.

İstanbul’da ikamet izni uzatma başvurusu

Önceden oturma izni uzatma işlemleri eğer pasaport iletişim bilgileri gibi bilgileriniz değişmemiş ise posta yolu ile başvuru yapılabilmekteydi buda göç idaresine gitmeden kolaylıkla işlem yapmanıza olanak sağlamaktaydı yalnız şuanda bu posta yolu ile oturma izni uzatma başvurusu kaldırıldı ve direk göç idaresine giderek yapılabilmektedir. Değişiklik gösteren diğer bir husus da yaşadığınız il değişiklik göstermişse eğer oturma izni uzatma başvurunuz ilk başvuru olarak yapılmaktadır. Örnek vermek gerekir ise Türkiye ye giriş yaptığınızda oturma izninizi Antalya ilinden aldınız ve şuanda İstanbul da yaşamak ve ikamet izninizi İstanbul dan almak istediğinizi farz edelim böyle bir durumda il değişikliği olduğu için oturma izni başvurunuz oturma izni ilk başvuru olarak yapılmaktadır. Bunların haricindeki işlemler hazırlayacağınız evraklar aynıdır. Sadece tek giriş vize harcı ödeyen yabancı ülke vatandaşları oturma izni uzatma başvurusunda bulundukları zaman tek giriş vize harcını ödemedikleri için oturma izni harç miktarlarında farklılık bulunmaktadır. Oturma izni uzatma başvurusunda bulunacağınız zaman işlemleriniz ile alakalı detaylı bilgi almak için bizi arayarak detaylı bilgi edine bilirsiniz.

Oturma izni başvuru için istenen belgeler

Oturma izni ilk başvurusunda veya oturma izni uzatma başvurusunda bulunacak olan yabancı ülke vatandaşları ikamet belgelerini almak için göç idaresine müracaat da bulundukları zaman göç idaresi genel müdürlüğünün istediği belgeleri hazırlamaları gerekmektedir. Oturma izni başvurusunda bulunulduğu zaman hazırlanacak olan evraklar başvuruda bulunduğunuz ile ve başvuruda bulunmak istediğiniz ikamet türüne göre farklılık göstermektedir. Her ilin il veya ilçe göç idaresi farklı evrak isteme yetkisine sahiptir. Ayrıca başvuruda bulunulan ikamet türüne göre hazırlanacak evraklar aynı değildir. Turizm amaçlı ikamet, ticari ikamet veya öğrenci ikametinin istenen evrakları aynı değildir. Türkiye ye gelen yabancı ülke vatandaşlarının büyük çoğunluğu turizm amaçlı ikamet türüne başvuruda bulunduğu için bu ikamet türünün evraklarını liste halinde açıklamalı olarak belirtmekteyiz.

Turizm amaçlı oturma izni için istenen evraklar nelerdir?

  • Oturma izni randevu belgesi. ( Göç idaresi genel müdürlüğünün internet sitesinden online olarak alınabilmektedir. )
  • Yabancı sağlık sigortası ( oturma izni almak istediğiniz süreyi kapsaması gerekmektedir.)
  • Oturma izni harçları ( vergi daireleri yatırılması gerekmektedir. )
  • 4 adet biyometrik fotoğraf
  • Noter onaylı kira kontratı veya yerine geçen taahhütname
  • Pasaport fotokopileri

Yukarıda belirtmiş olduğumuz belgeler tüm göç idarelerinin istediği ortak belgelerdir. Oturma izni randevunuza gittiğinizde görevli memur sizden başvuru türünüze veya başvuruda bulunduğunuz ile göre farklı evrak isteye bilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda evrakları hazırlaya bilmek için size 30 gün ek evrak hazırlama süresi verilir. Bu süre içerisinde istenen evrakları teslim etmeniz gerekmektedir. Bu süre bittikten sonra evraklarınız göç idaresi müdürlüğü tarafından kabul edilmez ve dosyanız işlemden kaldırılır