Türkmenistan vatandaşına oturma izni başvuru

Türkmenistanlılara oturma izni

Türkmenistan vatandaşları Türkiye ye giriş yaptıklarında vize muafiyet sürelerinden daha fazla Türkiye de kalmak istediklerinde yapacakları işlem oturma iznine başvurmaktır. Oturma izni başvuru işlemleri İç İşleri Bakanlığına bağlı olan Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne yapılmaktadır. Oturma izni almak Türkmenistan vatandaşları vize muafiyet süreleri olan 30 gün bitmeden başvuruda bulunmaları gerekmektedir.  30 vize süresine ek olarak 10 gün süre tanınmaktadır yalnız bu süre içinde başvuru yapıldığında 30 dolar ile 50 dolar arasında bir ceza ödemeleri gerekmektedir. Oturma izni başvurusunu Göç idaresi Genel Müdürlüğünün internet sitesinden online olarak yapabilmektedirler. Oturma izni başvurusu için randevu alırken ilk yapılması gereken oturma izni almak istediğiniz süreyi kapsayan yabancı sağlık sigortasıdır. Yabancı sağlık sigortası poliçe bilgilerinizi randevunuzu oluştururken sisteme giriş yapmanız gereklidir. Randevu alırken sisteme yabancı sağlık sigortası poliçe bilgileri girilmediği zaman göç idaresi müdürlüğü başvurunuzu ret etmektedir bundan dolayı bu duruma dikkat etmeniz gerekmektedir.

Türkmenistanlılara oturma izni alma fiyatları

  •  Türkmenistanlılara oturma izni alma ilk başvuru fiyatları 1.100 ₺
  • Türkmenistanlılara oturma izni alma uzatma fiyatları 650 ₺

Oturma izni başvurunuzu tamamladığınızda size sistem otomatik olarak bir randevu günü ve saati verir. Bu randevu günü ve saatinde oturma izni almak için gerekli belgeler ile Göç idaresi müdürlüğüne giderek dosyanızı teslim edebilirsiniz. Dosyanızı teslim ettiğinizde oturma izni başvurunuz değerlendirme aşamasına alınır ve Ankara da ki Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne gönderilir. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü oturma izni başvurunuzu olumlu değerlendirmesi durumunda size kaydınızı açtığınız mail veya cep telefonunuza bilgilendirmesini yapar. Daha sonraki işleminiz ikamet kimliğiniz yani oturma izni kimliğiniz posta yolu randevu alırken sisteme girmiş olduğunuz adresinize gönderilir. Oturma izni kimliğiniz ptt ye teslim edildiğinde kısa mesaj olarak posta takip kodu alırsınız bu kod ile internetten kimliğinizin nerede olduğunu kontrol edebilirsiniz. Evde bulunmanız halinde size teslim edilir eğer ptt görevlisi geldiğinde adreste bulunmuyorsanız ptt ye oturma izni kimliğiniz geri gönderilir. Resmi evrak olduğundan dolayı ikamet kimliğiniz sizden başkasına teslim edilmez. Bu durumla karşılaştığınız zaman ptt ye gidip pasaportunuzla kimliğinizi teslim alabilirsiniz. Konu ile alakalı detaylı bilgi edinmek veya işlemleriniz kolaylıkla halledebilmek için bizi arayarak uzman ekip arkadaşlarımızdan yardım alabilirsiniz.

Türkmenistan oturma izni uzatma

Türkmenistan vatandaşları oturma izni uzatma işleminiz yapmak istediklerinde ikamet kimliği bitiş sürelerine 60 gün kala oturma izni uzatma başvurularını yapabilmektedirler. Oturma izni uzatma işlemleri ilk başvuru ile aynıdır Göç idaresinin internet sitesinden online olarak randevu almaları gerekmektedir. Yine ilk başvuruda olduğu gibi oturma izni almak istedikleri süreyi kapsayan yabancı sağlık sigortası yaptırıp poliçe bilgilerini randevularını oluştururken sisteme giriş yapmaları gerekmektedir. Yalnız oturma izni uzatma işlemlerinde yabancı sağlık sigortası başlangıç ve bitiş tarihlerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Yabancı sağlık sigortası poliçesi başlangıç tarihi ikamet kimliği bitiş tarihi olması gerekmektedir. Bitiş tarihi ise bir yıl sonraya tekabül edecek şekilde olmalıdır. Örnek vermek gerekir ise kişinin oturma izni 20/05/20019 da bitiyor ve siz başvuruyu 14/04/2019 ta yapıyorsunuz bu durumda yabancı sağlık sigortası poliçe başlangıç tarihi oturma izni kimliğinin bitiş tarihinden olması gerekmektedir. Eğer randevuyu aldığınız tarihe yabancı sağlık sigortası kestirirseniz ikamet kimliğinizde poliçe sürenize göre verilir ve 10 aylık veya 11 aylık oturum alma durumunuz olur. Oturma izni uzatma başvurusunda randevunuzu oluşturduğunuzda eğer ilk başvurudaki adres bilgileriniz değişmemiş ise posta yolu ile evraklarınızı gönderebilirsiniz. Yabancı ülke vatandaşlarının bilgilerinde değişiklik olmadığı zaman göç idaresi genel müdürlüğü uzatma başvurularını posta yolu ile kabul etmektedir. Bu durum olduğu zaman size 5 gün süre tanınır bu süre içerisinde oturma izni için istenen belgeleri hazırlayarak iade taahhütlü olarak Göç idaresi müdürlüğüne dosyanızı göndermeniz gerekmektedir.  Oturma izni için gerekli belgeleri posta yolu ile göç idaresi müdürlüğüne gönderdiğiniz zaman eğer içerisinde eksik evrak var ise randevu alırken sisteme girmiş olduğunuz cep telefonunuza kısa mesaj olarak bilgi verilir ve tamamlamak için size süre verilir. Bu süre içerisinde eksik olan evrakları tamamlayarak bizzat elden teslim edebilirsiniz. Eksik evraklar posta yolu ile yapılamamaktadır. Bakırköy ilçesinde bulunan Bakırköy göç idaresi çalışma gurup başkanlığına giderek teslim etmeniz gerekmektedir. Oturma izni uzatma başvurusunda bulunduğunuzda eğer adres bilgileriniz değişmiş ise ilk başvurudaki gibi randevu tarihi alarak bizzat dosyanızı teslim edebilirsiniz. İşlemler oturma izni ilk başvurusunda yaptığınız gibidir. Oturma izni dosyanızı teslim edeceğiniz zaman görevli memur sizden ekstra evrak isteye bilir oturma izni ile alakalı mevzuat sürekli değişiklik gösterdiğinden dolayı istenen evraklar farklılık gösterebilmektedir. Konu ile alakalı detaylı bilgi almak ve işlemlerinizi kolaylıkla yapmak için bizi arayarak yardım alabilirsiniz.

Yabancılara oturma izni için gerekli belgeler

Yabancı ülke vatandaşları Türkiye ye geldikleri zaman oturma iznine başvuru yaptıklarında Göç İdaresi Genel müdürlüğünün illere göre belirlemiş olduğu evrakları hazırlamaları gerekmektedir. Bütün göç idareleri için istenen ortak belgeler şunlardır.

  • Oturma izni randevu belgesi
  • Oturma izni almak istediğiniz süreyi kapsayan yabancı sağlık sigortası
  • 4 adet biyometrik fotoğraf
  • Pasaport ilk sayfa ve son giriş mührü fotokopisi
  • Oturma izni harçlarının vergi dairelerine yatırıldığına dair makbuzları
  • Noter onaylı kira kontratı veya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşından alınmış taahhütname

Bütün illerdeki göç idaresi müdürlükleri için istenen ortak belgeler yukarıda belirttiğimiz gibidir.  Göç idaresi genel müdürlüğüne randevu tarihinizde gittiğinizde görevli memur sizden başvuruda bulunduğunuz ile göre de değişiklik gösteren farklı evraklar isteye bilmektedir. Bu tür bir durumla karşılaştığınız zaman size evrak hazırlamak için 30 gün süre verilir bu süre bitmeden istenen evrakları hazırlayarak dosyanızı teslim edebilirsiniz. Oturma izni başvurunuzu yaptıktan sonra ikamet kimliğiniz ile alakalı bilgi kısa mesaj yolu ile size bildirilir. Oturma izni için hazırlanacak evraklarla alakalı olarak detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.    

Türkmenlere oturma izni alan şirketler

Yabancı ülke vatandaşları oturma izni almak istediklerinde göç idaresine başvuru yaptıklarında hazırlamaları gereken evrakları tamamlayıp göç idaresine teslim etmeleri gerekmektedir. Oturma izni alırken yapılacak olan işlemlere ve hazırlanması gereken evraklara oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir. Yanlış yapılacak olan bir işlem oturma izni başvurunuzun iptal edilmesine sebep olabilir. Oturma izni başvurusunda bulunduğunuz zaman işlemleriniz kolaylık ve sorunsuz bir şekilde yapabilmek için iş takibi yapan danışmanlık firmalarına başvuru yapabilirsiniz. Konu ile alakalı uzman personellerimiz ile oturma izni için gerekli olan bütün işlemleri yapabilmekteyiz. Detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Yandex.Metrica e ikamet başvuru
google reklamları