Ukrayna Vatandaşına Türkiye’de ikamet izni

Haziran 1, 2019

Ukraynalılara Türkiye’de Oturma İzni Başvurusu

Oturma izni yabancı ülke vatandaşlarının Türkiye ye giriş yaptıklarında vize veya vize muafiyet sürelerinden daha uzun süre kalmak istediklerinde almaları gereken belgedir. Diğer bir adı ikamet iznidir. Oturma izinlerini iç işleri bakanlığına bağlı olan göç idaresi genel müdürlüğü vermektedir. Türkiye de kalacak olan yabancı ülke vatandaşı kalış amacına göre başvuru yapması gerekmektedir. Turizm amaçlı kalmak isteyen kişi turizm amaçlı öğrenim amaçlı kalmak isteyen kişi öğrenci ikamet iznine ticari bağlantılı iş yapmak isteyen kişilerde ticari amaçlı ikamet izin türüne başvuru yapması gerekmektedir. Kalış amacına uygun oturma ini başvurusu yapmak gerekmektedir.

Ukraynalıya Oturma İzni Başvuru

Oturma izni başvuruları göç idaresi genel müdürlüğünün internet sitesinden online olarak yapılmaktadır. Oturma izni almak isteyen yabancı ülke vatandaşları ilk işlem olarak Türkiye ye giriş yaptıklarında kendilerine verilen vize süresi bitmeden randevu almalarıdır. Vize veya vize muafiyet süresi bittikten sonra oturma izni alma başvurusunda bulunma haklarını kaybederler. Ukraynalıya oturma izni Kaçak duruma düşeceklerinden dolayı sınır dışı edilme durumu ile karşılaşırlar. Oturma izni almak isteyen yabancı ülke vatandaşlarının yapmaları gereken işlemler sırası ile şu şekildedir; oturma izni randevusu alma bu işlem göç idaresinin internet sitesinden yapılmaktadır adres eğitim gelir durumu gibi kişisel bilgilerinizi girerek randevunuzu oluşturabilirsiniz. Eksik ya da hatalı bilgi girmemeye özen gösterin yanlış bilgi bildirimi ikamet izni başvurularının ret edilmesine sebep olmaktadır. Randevu alırken dikkat etmeniz gereken diğer bir husus oturma izni almak istediğiniz süreyi kapsayan yabancı sağlık sigortası yaptırmanız ve poliçe bilgilerini sisteme girmenizdir. Yabancı sağlık sigortası yapılıp sisteme girilmeden alınan randevular geçersiz sayılmaktadır bundan dolayı randevunuzu alırken bu işlemi yapmayı ihmal etmeyin.

Ukrayna Oturma İzni Başvurusu

Oturma izni randevusu alma işlemi hakkında detaylı bilgiye sahip değilseniz bu konuda uzman olan bir kişiden yardım almayı ihmal etmeyin. Oturma izni randevunuzu sağlıklı bir şekilde oluşturduğunuzda ikamet ettiğiniz ildeki ilçe veya il göç idaresi müdürlüğüne bir randevu günü verilir. Bu randevu gününde oturma izni almak için istenen belgeleri hazırlayarak teslim etmeniz durumunda oturma izni alma talebinizi devlete bildirmiş olursunuz. Oturma izni alma talebiniz dosyanızı teslim ettikten sonra değerlendirme aşamasına alınır. İnceleme ve değerlendirmesi bittikten sonra sonuç bilgisi randevunuzu alırken sisteme girmiş olduğunuz iletişim bilgilerinize gönderilir. Daha sonrasında adresinize PTT yolu ile gönderilir. Oturma izni başvurusunda bulunduğunuzda sizden istenecek olan belgeler başvuruda bulunduğunuz ile ve başvuru durumunuza göre değişiklik göstermektedir. Her ilin göç idaresi müdürlüğü başvuru esnasında farklı evrak isteme yetkisine sahiptir. Ayrıca başvuru türünüz turizm amaçlı veya öğrenim amaçlı ise de istenen belgeler farklıdır. Öğrenci başvurusunda bulunduğunuzda sizden öğrenci belgesi ticari amaçlı başvuruda bulunduğunuzda şirket bilgileriniz gibi bilgiler istenmektedir. Detaylı bilgi edine bilmek için  bizi arayarak başvuruda bulunduğunuz ili ve başvuru türünüzü söyleyerek istenen evraklar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ukrayna Oturma izni alma ücretleri

Oturma izni başvurusunda bulunan yabancı ülke vatandaşları oturma izni almak için istenen belgeleri hazırlayacakları zaman evraklar için belli bir ücret ödemeleri gerekmektedir. Yapacağınız masraf ve ödemeler vatandaşı olduğunuz ülkeye, oturma izni başvurusunda bulunduğunuz ikamet türüne ve başvuruda bulunduğunuz ile göre farklılık göstermektedir. Ülkeler arası anlaşmalara göre oturma izni harç miktarları farklılık göstermektedir. Ayrıca yapılacak olan masraflar da harç miktarları ilk başvuru ve uzatma başvurularında da bazı ülke vatandaşları için farklılık göstermektedir. Örnek vermek gerekir ise Özbekistan vatandaşları oturma izni ilk başvurusunda tek giriş vize harcı öderken oturma izni uzatma başvurularında bu harcı ödemediklerinden dolayı harç miktarlarında düşüş olmaktadır ve oturma izni uzatma başvurularınsa masrafları daha az olmaktadır. Azerbaycan veya İran ülkesi vatandaşları için ise ilk başvurudaki ve uzatma başvurusundaki harç miktarları aynı olduğu için masrafları aynı olmaktadır.

Ukraynalılara Oturma İzni Uzatma

Oturma izni alacağınız zaman ödeyeceğiniz harç miktarı başvuru da bulunduğunuz süreye göre değişir. 1 yıllık ikamet izni başvurusu ile 2 yıllık ikamet süresi için ödenen miktar aynı değildir. Süre uzadıkça harç tutarı artış gösterir. Oturma izni almak istediğiniz zaman yapacağınız masraflar ile alakalı detaylı bilgi edine bilmek için bizi arayarak hangi ülke vatandaşı olduğunuzu başvuruda bulunmak istediğiniz süreyi ve başvuruda bulunduğunuz ikamet izni türünü belirterek detaylı bilgi edine bilirsiniz. Oturma izni başvurusunda bulunduğunuz zaman almak istediğiniz süre başvuruda bulunduğunuz ile göre değişmektedir. İstanbul haricindeki diğer iller 1 yıllık oturma izni vermemektedir.