Yabancı oturma izni harçları

Mayıs 16, 2019

Yabancılara oturma izni harç miktarları ne kadar

Oturma İzni Harç Miktarları Oturma izni başvurusunda bulunacak olan yabancı ülke vatandaşlarının ikamet izinlerini alabilmek için İçişleri Bakanlığına bağlı Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün yabancılar kanunu kapsamında belirlemiş olduğu harç miktarlarını vergi dairelerine yatırmaları ve makbuzlarını dosyalarına eklemeleri gerekmektedir.Yabancı ülke vatandaşlarının yatıracağı harç miktarlarını ülkeler arası anlaşmalara göre belirlenen duruma göre değişmektedir.

  • Türkmenistan ilk başvuru harç miktarı: 567 ₺ 89 ₺
  • Türkmenistan uzatma harç miktarı: 89 ₺
  • Özbekistan, Gürcistan, Kırgızistan harç miktarları ilk başvuru: 500 ₺ 80 $ 89 ₺
  • Özbekistan, Gürcistan, Kırgızistan harç miktarları uzatma: 80 $ 89 ₺
  • Azerbaycan, İran, Ukrayna, Moldova, Rusya ilk başvuru ve uzatma: 80 $ 89 ₺

Her ülke vatandaşının harç miktarı değişiklik göstermektedir.Ayrıca başvuruda bulunduğunuz süreye göre de yatıracağınız harç miktarları değişmektedir.Örnek vermek gerekir ise Özbekistan vatandaşı olan bir kişi ilk başvurusunda tek giriş vize harcı , ikamet izni harcı ve kart aidatı ödemektedir. Ancak Azerbaycan, İran gibi ülkeler ile yapılan anlaşmalar neticesinde tek giriş vize harcından bu ülke vatandaşları muaftır. Oturma izni harç miktarları oturma izni almak istediğiniz süreye göre de farklılık göstermektedrir.

1 yıllık oturma izni harç miktarları

1 yıllık oturma izni harç miktarı ile 2 yıllık veya 6 aylık oturma izni harç miktarı aynı değildir. Ayrıca oturma izni uzatma başvurularında da tek giriş vize harcı muaf tutulduğundan dolayı oturma izni uzatma başvurularınızda yatıracağınız harç miktarlarında değişiklik göstermektedir. Oturma izni ilk başvuru veya uzatma başvurusu yapacağınız zaman yatırmanız gereken harç miktarları hususunda detaylı bilgi edinebilmek için bizi arayarak vatandaşı olduğunuz ülkeyi ve başvuruda bulunmak istediğiniz süreyi belirterek yatıracağınız harçlar hakkında net bilgiye sahip olabilirsiniz.