Yabancılara randevu alan firmalar

Mayıs 13, 2019

Yabancılara ikamet izni alan firmalar

Yabancı ülke vatandaşları Türkiye ye giriş yaptıklarında ülkeye girerken kendilerine tanınan vize süreleri bittikten sonra Türkiye de kalmaya devam istemeleri durumunda yapmaları gereken işlem oturma izni başvurusunda bulunmaktır. Oturma izni başvuruları iç işleri bakanlığına bağlı olan göç idaresi genel müdürlüğüne yapılmaktadır. Oturma iznine başvuru yapacak olan yabancı ülke vatandaşlarının ilk dikkat etmesi gereken husus vize muafiyet süreleri dolmadan oturma izni başvurularını devlete iletmeleridir.

Yabancılara oturma izni başvurusu yapma

Ülkeler arası anlaşmalara göre belirlenen vize muafiyet süreleri veya vize süreleri vatandaşı olduğunuz ülkeye göre farklılık göstermektedir. Her ülkenin vize süresi veya vize muafiyet süresi aynı değildir. Örnek vermek gerekir ise İran vatandaşlarının vize muafiyet süresi 30 gün iken Kırgızistan vatandaşlarının vize muafiyet süresi 90 gündür. Oturma izni başvurusunda bulunduğunuz zaman size tanınan süre bitmeden başvurunuzu yapmanız gerekmektedir. Size verilen vize muafiyet süresine ek olarak geç kalmanız durumunda ekstra 10 gün süre tanınır yalnız bu süre içerisinde yapılan başvurular süre aşımından dolayı cezaya girer ve oturma izni randevunuza gittiğinizde süre aşım cezası ödemek zorunda kalırsınız.

Türkiye’de oturma izni randevusu alma

Oturma izni almak için başvuruda bulunduğunuzda başvuru durumunuza ve başvuruda bulunduğunuz ile göre sizden istenecek evraklar farklılık göstermektedir. Türkiye ye gelen yabancı ülke vatandaşlarının oturma izni almak istediklerinde ağırlıklı olarak yaptıkları ikamet başvuru türü turizm amaçlı oturma iznidir. Bundan dolayı aşağıda belirttiğimiz evrakları hazırlamaları gerekmektedir. Oturma iznine başvuru yapan yabancı ülke vatandaşlarının hazırlaması gereken evraklar şunlardır;