Yabancılara Türkiye’de oturma izin başvurusu

Haziran 11, 2019

Türkiye de oturma izni alma başvurusu

Türkiye ye giriş yapan yabancı ülke vatandaşları ülkeye girerken kendilerine tanınan vize veya vize muafiyet sürelerinden daha fazla kalmak istediklerinde yapmaları gereken işlem oturma izni almaktır. Oturma izni başvurusu göç idaresi genel müdürlüklerine yapılmaktadır. Türkiye de kalmak isteyen yabancı ülke vatandaşları kalmak istedikleri süreyi belirterek taleplerini göç idaresi müdürlüğüne bildirebilirler. Oturma izni başvurusu süresi kalış amacına ve başvuru türüne göre farklılık göstermektedir.

Yabancılara ikamet izni başvurusu

Oturma izni almak isteyen yabancı ülke vatandaşlarının ilk yapmaları gereken işlem göç idaresi genel müdürlüğünün internet sitesinden randevu almaktır. Oturma izni randevuları internet sitesi üzerinden online olarak alınmaktadır. Direk göç idaresi müdürlüklerine giderek randevu alınamamaktadır. Oturma izni randevunuzu alırken oturma izni alacağınız süreyi kapsayan yabancı sağlık sigortası yaptırmayı ve yabancı sağlık sigortası poliçe bilgilerini sisteme girmeyi ihmal etmeyin. Yabancı sağlık sigortası poliçe bilgileri girilmeden alınan randevular geçersiz sayılmaktadır ve oturma izni alma imkanınız ortadan kalkmış olur.

Türkiye’de oturma izni alma şartları

Oturma izni randevunuzu oluştururken sisteme gireceğiniz adres iletişim pasaport eğitim durumu gelir durumu gibi bilgileriniz eksik ya da hatalı girmemeye özen gösterin yanlış veya eksik bilgi bildirimi oturma izni alma talebinizin ret edilmesine sebep olabilir. Oturma izni randevusu almayı bilmiyorsanız bu alanda uzman bir kişiden yardım almayı ihmal etmeyin. Oturma izni başvurularınızı Türkiye ye girerken size verilen vize veya vize muafiyet süresi bitmeden yapmanız gerekmektedir. Bu süreler bittikten sonra Türkiye de kaçak durumda olacağınızdan dolayı oturma izni başvurusu yapamaz ve sınır dışı edilirsiniz. Vize veya vize muafiyet süresi ne ek olarak başvuru için 10 gün ek süre tanınır yalnız bu süre içinde vize süresi bittiğinden dolayı ceza ödemeniz gerekmektedir. Vize veya vize muafiyet süresi dolduktan sonra ek süre olarak tanınan 10 gün içerisinde yapılan başvurularda 50 ile 80 dolar arasında bir ceza ücreti ödemeniz gerekmektedir.

Oturma izni için randevu alma

Oturma izni randevunuzu sorunsuz bir şekilde oluşturduğunuzda başvuruda bulunduğunuz ile göre size bir randevu günü ve saati bildirilir. Bu randevu günü ve saatinde göç idaresi müdürlüğünün oturma izni almak için istediği evrakları hazırlayarak randevunuza gidip dosyanızı teslim edebilirsiniz. Oturma izni için istenen belgeleri randevu gününüzde teslim ettiğinizde oturma izni alma talebiniz göç idaresi tarafından değerlendirme aşamasına alınır. Olumlu değerlendirilmesi halinde randevu alırken sisteme girmiş olduğunuz cep telefonu numaranıza veya mail adresinize bildirim yapılır. Daha sonrasında randevunuzu oluştururken sisteme kaydetmiş olduğunuz adresinize PTT yolu ile ikamet kimliğiniz gönderilir. Oturma izin kimliği resmi bir evrak olduğu için pasaportunuz ile yalnızca siz teslim alabilirsiniz. Başka bir kişiye teslim edilmesi yasaktır. Oturma izni ikamet kimliğiniz adresinize gönderildiğinde evde olmamanız halinde PTT şubesine geri gönderilir. Direk PTT şubesine giderek pasaportunuzla oturma izni kimliğinizi teslim alabilirsiniz. Oturma izni almak istediğinizde randevu alma ve gereken evrakları hazırlama konusunda yardıma ihtiyaç duymanız halinde bizimle irtibata geçerek alanında uzman personellerimizden yardım alabilirsiniz.

Yabancıların ikamet izinleri başvurusu

Oturma izni başvurusunda bulunduğunuz zaman hazırlayacağınız evraklar başvuruda bulunduğunuz ile ve başvuru türünüze göre farklık göstermektedir. Örnek vermek gerekir ise turizm amaçlı başvuru ile öğrenim amaçlı başvuruda istenen evraklar aynı değildir. Farklı ikamet türü olduğundan dolayı hazırlanacak olan evraklarda farklılık göstermektedir. Ayrıca her ilin il veya ilçe göç idaresi müdürlüğü başvuru esnasında ekstra veya farklı evrak isteme yetkisine sahiptir. Bundan dolayı oturma izni almak istediğinizde hazırlayacağınız evraklarda başvuruda bulunduğunuz ile göre değişmektedir. Oturma izni almak istediğinizde hazırlayacağınız evraklar hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.