Yabancılarda oturma izni için istenen belgeler

Temmuz 25, 2019

Yabancılarda oturma izni için istenen belgeler

Türkiye ye giriş yaptığından oturma izni almak isteyen yabancı ülke vatandaşları bu belgeyi elde edebilmek için göç idaresi müdürlüğünün oturma izni almak için istediği belgeleri hazırlamaları gerekmektedir. Oturma izni başvurusunda bulunduğunuz zaman hazırlamanız gereken evraklar başvuru türünüze göre değişmektedir. Örnek vermek gerekir ise turizm amaçlı bir başvuruda istenen belgeler ile öğrenci veya ticari bağlantı oturma izni başvurusunda hazırlanan evraklar aynı değildir. Türkiye ye gelen yabancı ülke vatandaşlarının oturma iznine başvuruda bulunduklarında aldıkları ikamet türü %90 oranında turizm amaçlıdır. Bundan dolayı hazırlayacağınız evrakları turizm amaçlı başvuru üzerinden değerlendireceğiz. Oturma İzni Belgeleri

İkamet izni için gerekli belgeler nelerdir?

Oturma izni başvurusunda bulunduğunuz zaman hazırlayacağınız evraklar oturma izni başvurusunda bulunduğunuz ile göre de değişiklik göstermektedir. Her ilin il göç idaresi oturma izni başvurularında farklı evraklar isteyebilmektedir. Bundan dolayı hazırlayacağınız evraklar içinde başvuruda bulunduğunuz ilin neresi olduğu önemlidir. Örnek vermek gerekir ise Bursa ilinden oturma izni uzatma başvurusunda bulunduğunuz zaman sizden seyahat belgesi istenir. İstanbul dan başvuru yaptığınız da ise sizden bu belge istenmez. Oturma ini için gerekli belgeler nedir?

Oturma izni başvurusu için gerekli olan evrak listesi

Oturma izni başvurusunda bulunduğunuz zaman hazırlayacak olduğunuz tüm iller için geçerli olan ortak belgeler şunlardır.

Oturma izni randevu belgesi ( e- ikamet sisteminden online olarak alınmaktadır).

Oturma izni almak istediğiniz süreyi kapsayan yabancı sağlık sigortası (herhangi bir özel sağlık sigortası firmasından alınmalıdır.)

4 adet biyometrik fotoğraf. Pasaport ilk sayfa fotokopisi ve son giriş mührünün olduğu sayfanın fotokopisi.

Noter onaylı kira kontratı yada bunun yerine geçen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşından alınma taahhütname ( Türkiye vatandaşı evli ise eşiyle beraber vermelidir aksi durumda geçerli sayılmaz.)

Oturma izni harçlarının vergi dairesine yatırıldığına dair harç makbuzları. Bu istenen belgeler tüm iller için geçerli olan orak belgelerdir.

Göç idaresinde oturma izni randevunuza gittiğinizde görevli memur sizden ekstra evrak isteye bilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda size evrak hazırlamak için 30 gün ek süre verilir. Bu süre içerisinde istenen evrakları hazırlayarak dosyanızı teslim edebilirsiniz. Oturma izni başvurusunda bulunduğunuz zaman hazırlayacak olduğunuz evraklar hakkında detaylı bilgi edinebilmek için bizi arayabilirsiniz.